Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Çin, Elektrikli Araç Rotasını Amerika’ya Çevirdi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Döviz kurlarında ve altın piyasasında yaşanan ani artışlar sebebi ile otomotiv sektörüne yansıtılmak zorunda kalınan yüksek oranlı zamlar hem vatandaşları hem de otomobil üreticilerini zora sokmaya devam ediyor.

Yeni dönemde pandemi sebebi ile ortaya çıkan çip krizi ve diğer parçaların tedarik problemi, elektrikli araçların üretimi ve satışında da beklenmedik sıkıntıların gözlenmesine sebep oldu. Elektrikli araç üretimi için gerekli olan madenlerin üretimi ile ünlenen Çin, yaşanan ekonomik sıkıntılar ve tedarik problemleri sebebi ile yatırım rotasını Amerika’ya çevirdiğini duyurdu.

Amerika’da Batarya Yatırım Projesi!

Uzakdoğu bölgesinde yer alan elektrikli araç batarya üretimi firmaları, Amerika’nın kuzey bölgesinde fabrika arayışına girdiklerini duyurdu. Önce Panasonic firması sonrasında da LG ve CATL’ın dahil olduğu bu arayış sürecinde neler yaşanacağı merak ediliyor.

Elektrikli araç bataryası üretimi konusunda sektörün lideri olarak adlandırılan CATL firması, 200 milyar dolarlık bütçeye sahipti. Çinli dev şirket, Kuzey Amerika bölgesinde sürdürdüğü fabrika arayışına ilk olarak 80 GWh’lık kapasite kapsamında başlayacak.

Şirketin bu girişimi için Meksika’da yer baktığı bilgisi kaydedildi. Ayrıca ilgili girişim için tesislerin Kanada’da kurulma ihtimali de yüksek olarak görülüyor. CATL’ın Amerika’da kurması beklenilen batarya üretimi tesisleri için yaklaşık olarak 5 milyar dolar tutarında bir maliyet ile karşı karşıya kalacağı düşünülüyor.

Çinli Firmadan Batarya Fiyatlarına İsyan!

Çinli Firmadan Batarya Fiyatlarına İsyan!
Çin’in elektrikli araç üreticisi firmalarından biri olan Li Auto’nun CEO’su Li Xiang, giderek yükselen batarya fiyatlarına sosyal medya hesabı aracılığı ile isyan etti. CEO, fiyatlarda yaşanan artışların gülünç derecelerde olduğuna dikkat çekerek, artışları ti’ye aldı.

Elektrikli araç üretimi için gerekli olan başta lityum, kobalt, nikel, bakır ve alüminyum fiyatları giderek yükselmeye devam ediyor. Pazar içerisinde gözlenen ani yükselişler, otomotiv devi olarak adlandırılan firmaların canını sıkmaya başladı. Üretim sürecinde artan madde maliyeti nedeni ile araçların satış fiyatlarına zam uygulamak zorunda kalan Tesla ve Xpeng, maliyet artışlarının devam etmesi durumunda elektrikli araç fiyatlarının daha da artacağına dikkat çekti.

Çinli Firmalar Bir Araya Geldi!

Geçtiğimiz hafta, giderek yükselen batarya üretim maliyetlerine karşın bir araya gelen Çinli firmalar, gerçekleştirdikleri toplantıda lityum fiyatlarından bahsettiler. Lityum başta olmak üzere batarya üretiminde kullanılan diğer maddelerin fiyatlarında değişiklik olup olmayacağı merak konusu oldu.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst