Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Boyalı HÜRJET, İlk Kez Görüntülendi!

ADMİN

Admin
Yönetici
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), havacılık alanında geliştirdiği önemli projeler ile adından sıklık ile söz ettirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda TUSAŞ tarafından geliştirilmiş olan ve Türkiye’nin ilk jet motora sahip olacak olan eğitim uçağı olarak tanımlanan HÜRJET projesinde de çalışmalar son sürat devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde HÜRJET’in montaj aşamasına ilişkin önemli bilgiler kamuoyuna aktarılarak sektörde büyük bir heyecanın oluşmasını sağlamışken, HÜRJET’in yeni görüntüsü de basına servis edildi. Eğitim uçağının boyalı görüntüsü, büyük ilgi gördü.

Boyalı HÜRJET'in Görüntüsü Olay Oldu!

Boyalı HÜRJET'in Görüntüsü Olay Oldu!
2017 yılında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından kurumun kendi imkanları dahilinde başlatmış olduğu HÜRJET projesi, adım adım ilerlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde aracın montaj aşamasında önemli bir gelişme kaydetmiş olduğu kamuoyuna aktarılırken bu kez de aracın dış görüntüsüne dair önemli bir adım atılmış olduğu ortaya çıktı.

Daha önce basına askeri kamuflajlı görüntüsü ile tanıtılan HÜRJET Jet Eğitim Uçağı, bu kez de tamamı boyalı hali ile basında ki yerini aldı. Uçağın kırmızı- beyaz renklerine boyandığı görüldü. Tahminler, bundan sonra ki araçların da aynı renkler de tasarlanacağı yönünde.

TUSAŞ Genel Müdürü'nden Açıklama!

Geçtiğimiz günlerde HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı olan HÜRJET’in ön gövdesi, ilk montaj hattından son montaj hattına taşındı. Jet pilotluk eğitimine katkı sağlayacak olan bu proje, yeni nesil teknolojiler ile donatıldı. Uçak, 18 Mart 2023 tarihinde gökyüzü ile tanışacak.”

HÜRJET Eğitim Uçağının Özellikleri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin kendi kaynakları dahilinde tasarlamış olduğu HÜRJET eğitim uçağının şimdiye kadar kamuoyu ile paylaşılmış olan genel özellikleri şu şekilde:
  • Sanal eğitim sistemi
  • Dahili taktik eğitimi
  • İnsan- makine ara yüzü
  • Dijital kontrollü uçuş sistemi
  • 3 tonluk yük ile doğrudan uçuş
  • 45 bin feet irtifa
  • 1,4 Mach hız
  • Akrobatik gösteri uçağı
  • Harbe hazırlık geçiş eğitimi
  • Silahlı ve silahsız hava devriyesi

Son düzenleme:

Yeni İlanlar