Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Boğazlardan Geçen Gemilerin Kontrolü, Artık HAVELSAN’da!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Boğazlarımızın stratejik konumu, ülkemizi tarih boyunca önemli bir alan olarak göstermiştir. Bu neden ile birçok ülke tarih boyunca Türk topraklarına savaş açmış ve boğazların vermiş olduğu ayrıcalıkları kullanarak ticaret ayaklarını genişletmek istemiştir. Yapılan onca atılıma rağmen bütünlüğü bozulamayan ülke topraklarımız, neticede boğazlara sahip olmanın verdiği imtiyazlara da erişmiştir.

Son olarak Rusya- Ukrayna savaşı ile gündeme gelen boğazların önemi, Rusya’nın Türkiye’den geçiş izni istemesi ile dünya basınında da geniş bir yere sahip olmuştur. Bu kapsamda boğazlardan geçen gemilerin de yerli bir sistem ile denetlenmesi gerektiğine karar veren HAVELSAN, askeri alanlarda kullanılan takip sistemini sivil hayata geçirmek adına bir çalışma başlatmıştır.

Geçtiğimiz günlerde TRT Haber’e konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, yeni yerli sistemi tanıttı. Projeye ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Nacar, bu sistem ile birlikte denizcilik alanında da önemli ilerlemelerin kaydedilebileceğine dikkat çekti.

Yerli Sistem ile 7 Gün 24 Saat Denetleme!

Yerli Sistem ile 7 Gün 24 Saat Denetleme!
Askeri alanda kullanılan HAVELSAN gemi takip yazılımı, gemilerin kaza yapmamaları ve deniz üzerinde ki trafiğin en sıkı şekilde takip edilmesi açısından oldukça büyük bir önem taşıyor. Bazı yurtdışı kaynaklarından satın alınmış olan yazılımların sivil hayatta kullanıyor olmasını fırsat bilen HAVELSAN, ülkemizin gelişimi açısından yerli yazılım sisteminin sivil hayat entegre edilebileceğine karar verdir.

Bir süredir devam eden entegrasyon çalışmaları kapsamında boğazlardaki gemi geçiş trafiğinin 7 gün 24 saat boyunca HAVELSAN’ın yerli sistemi aracılığı ile takip edilebileceğine kanaat getirildi ve sürece ilişkin çalışmalar hız kazandı.

"İhracata Katkıda Bulunacak!"

Yerli yazılımın sivil hayata entegre edilmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Genel Müdür Mehmet Akif Nacar, şu ifadeleri kullandı: “Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Projesi ismini vermiş olduğumuz yeni çalışmamız için uzun süredir testler yapılıyor. Testlerin sonuçlarına bağlı olarak kabuller gerçekleştirildi.

Şu an eski sistemden yerli sisteme geçiş yapma sürecindeyiz.” Yeni sistemin yurtiçi kullanımının yanı sıra yurtdışında da kullanılabileceğine ilişkin önemli veriler elde edildi. Bu durumun ihracat oranlarını yükselteceği tahmin ediliyor.

"Sistem Sene Sonunda Devrede Olacak!"

Nacar, geliştirilmiş olan yerli sistemin sene sonunda kullanılmaya başlanacağını belirtti.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst