TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Bitmiş Akü Nasıl Anlaşılır?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,114
Tepkime puanı
225
Bitmiş akü nasıl anlaşılır? konusuna girmeden önce akü, araca gerekli olan enerji akımını vermekle görevlidir. Motor çalışırken gelen akımın yüksek olması halinde bozulacağından bu akımı dengeleyerek araca vermeyi sağlar, böylelikle aracın zarar görmesi engellenir. Benzinli araçlarda kullanılan akünün miktarı 12V ve iki tane altı parça şeklinde olarak belirlenmiştir. Pozitif ve negatif olan bu parçalar birbirlerine bağlıdırlar. Negatif olan parçaların içinde kurşun maddesi bulunurken pozitif olan parçaların içerisinde kurşun oksit bulunur. Pozitif ve negatif parçaların arasında ayırıcılar bulunur ve akü olmadan bir aracın çalışması imkansızdır.
car-engine-231213_1920-1-1024x768.jpg

  • Akü, araca gelen yüksek voltajı dengeleyerek araca zarar gelmesini önler.
  • Aracın içerisinde çalışan kalorifer gibi aksamlar akü sayesinde çalışır.
  • Marş motorunu çalıştıracak akımı araca verir böylece araç çalışmış olur.
batteries-28023_1280-1024x998.png

Bitmiş Akü Nasıl Anlaşılır?​

Bitmiş akü nasıl anlaşılır? Akünün bittiğini herkes anlayabilir. Aracı çalıştırmak için marşa basmak bitip bitmediğini gösterecektir. Araç çalışmıyorsa elektrik gitmiyor demektir bu da akünün bittiği anlamına gelir. Tabi bütün bunlar kesinlikle akünün bittiği anlamına gelmeyebilir. Bu yüzden marşa bastıktan sonra yapılacak şey gösterge panelinin üzerinde bulunan simgelere bakmak olmalı. Eğer simgeler ışık veriyor fakat sönmüyorsa akünün değiştirilme vaktinin geldiği anlamına gelir. Gösterge paneli direksiyonun arkasında yer alır ve + ile - işaretler olan simgelerdir.
battery-2490127_1920-1024x630.jpg
Araç çalıştığı zaman akü işareti yanmaya devam ediyorsa kesinlikle akünüz bozulmuştur. Akü, aracın elektriğe bağlı tüm aksamlarının çalışmasını ve aracın elektik üretmesinin devamlılığını sağlar. Araç çalışmak için elektrik ister. Fakat ihtiyaç duyduğu bu elektriği tek başına üretemez, üretemediğinden aküden yardım alır. Gösterge paneli direksiyonun arkasında yer alır ve + ile - işaretler olan simgelerdir. Araç çalıştığı zaman akü işareti yanmaya devam ediyorsa kesinlikle akünüz bozulmuştur.
battery-2870614_1920-1024x834.png

Biten Aküye Nasıl Müdahale Edilir?​

Bitmiş akü nasıl anlaşılır? konusunda araştırma yapan araç sürücüleri biten aküye nasıl müdahale edildiğini de merak etmektedir. Akünüz bittiğinde yapmanız gereken akü sağlam mı bakıp şarj etmek. Sağlam değil ise değiştirmek olmalıdır. Eğer pratik bir çözüm istenirse başka bir araçtan yardım istenebilir. Yardım istediğiniz aracın aküsü ile sizin aracınızın aküsü yakın olmalıdır. Akülerinizin takviye kutularına kabloları uygun olacak şekilde takmalısınız. Bir süre bekleyip şarj edin. Daha sonra aracınız çalışmaya başlayacaktır.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,576
Kullanıcılar
5,227
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst