Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Benzinli Motorda Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Benzinli motorda soğutma sistemi nasıl çalışır? Araç motorları neden soğutulur? Motor soğutma sistemi nedir? Gibi soruların cevapları sürekli araştırılmaktadır. Motorun çalışma prensibinde yanma tepkimesi görülmektedir.

Benzinli Motorda Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?​

Bir motorun çalışabilmesi için öncelikle yakıtın yanması ve bu işleyişin devam etmesi gerekmektedir. Araç çalışırken ve belirli bir hızda yoluna devam ederken bu yanma ve patlama işlemleri motorda da devam etmektedir.

Bu durum motorun hızla ısınmasına neden olur. Isınan motor eğer soğutulmazsa zarar görür ve bu zarar patlama gibi daha büyük zararları tetikleyebilir. Benzinli motorda soğutma sistemi nasıl çalışır? Sorusu oldukça önemli bir sorudur. Bu soruya verilebilecek cevap ile motorun soğutma sistemi arasında ilişki anlaşılabilir ve bu sayede motor nedeni ile oluşabilecek araç kazalarının önüne geçilebilir.
Benzinli motorda soğutma sistemi nasıl çalışır? Araç motorları neden soğutulur? Motor soğutma sistemi nedir? Gibi soruların cevapları sürekli araştırılmaktadır.

Motorlarda Soğutma Sistemi​

Motorlarda soğutma sistemi belirli koşullarda çalışmaktadır. Bu koşullardan bir tanesi dış havanın sıcaklığıdır. Dış hava 45C ile -25C arasında olması gerekmektedir. Aksi takdirde soğutma sistemi istenildiği gibi çalışamayabilir. Soğutma sisteminin amacı oldukça basittir.

Motoru belirli bir sıcaklık arasında tutmaya çalışır. Bu sayede motor çalışırken ısınması ve haliyle de olası kazalar önlenmiş olur. Benzinli motorda soğutma sistemi nasıl çalışır? Sorusunun cevabı soğutma sisteminin prensibini anlamak ile verilebilir.

Motorlarda Soğutma Sistemi Prensibi​

Bir motoru soğutabilmek için öncelikle soğutucu bir maddeye ihtiyaç vardır. Önceden araç motorlarında soğutma sistemi için hava kullanılmaktaydı. Fakat artık bu sistemden vazgeçilmiş ve soğutucu madde olarak sıvılar tercih edilmeye başlanılmıştır. Soğutma sisteminde soğutucu sıvı motorda gezerek motorun ısısı ile kendi ısısı arasında bir köprü oluşturur.

İki ısı birbiri ile eşit hale gelene kadar motor ve sıvı arasında ısı transferi gerçekleşmektedir. Burada önemli olan nokta sıvının direkt olarak motoru verilmediğidir. Eğer sıvı direkt olarak motora verilirse bu motorun bozulmasına neden olabilmektedir. Bunun yerine sıvı hortum ya da kanal gibi güvenli bir malzemenin içinde bulunur ve bu malzeme aslında motor ile etkileşim halindedir. Motora verilen bu sıvı sürekli olarak sirkülasyon halindedir.

Benzinli motorda soğutma sistemi nasıl çalışır? Sorusunun cevabı bu şekilde açıklanabilir. Fakat buradaki öneli nokta sıvının da sürekli olarak soğutulduğudur. Yani araçlar motoru soğutmak için tonlarca su taşımazlar. Sürekli olarak sirkülasyon halinde olan sıvı motordan çıktıktan sonra aracın önündeki ızgaralarda hava ile soğutulur ve tekrardan motora döner. Yani hava sıvıyı, sıvı ise motoru soğutur.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,086
Son üye
msirikci
Üst