Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Bayraktar SİHA Haberlerine T.C. Dışişleri’nden Sert Yanıt

ADMİN

Admin
Yönetici
Son dönemde Ukrayna’dan yapılan paylaşımlarla sosyal medyada Bayraktar TB2 SİHA’lar üzerinden gerilim yaratıldı. SİHA’ların kullanımıyla ilgili olarak Türkiye’yi de savaşa çekmeye yönelik sistematik gerilim yaratan paylaşımlara beklenen yanıt geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ukrayna ordusunda kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’lar hakkında çok net konuştu. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 8. gününe girdi. Rus ordusu başkent Kiev’i kuşatma altına aldı ve sıcak çatışmalar devam ediyor. Avrupa ve ABD, Ukrayna’a silah ve mühimmat desteğini sürdürürken Türkiye’nin adı da bu süreçte çok sık telaffuz edilmeye başlandı. Özellikle savaştan çok önce Ukrayna’ya satılan Bayraktar TB2 SİHA’lar, sanki savaş desteği gibi lanse edilerek Avrupa basınında manipülasyon yapılıyor.

Türkiye Ukrayna ve Rusya Arasında Denge Politikasında

Türkiye Ukrayna ve Rusya Arasında Denge Politikasında
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, son dönemde özellikle sosyal medyada da çığ gibi büyüyen manipülatif haberler hakkında konuştu. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan ve işgale ses yükselten Türkiye, Rusya ile diyalog kanallarının kapanmamasına da gayret gösteriyor. Bu süreçte Bayraktar TB 2 SİHA’lar sık sık ön plana çıkartılıp Rusya ile Türkiye karşı karşıya getirilmek isteniyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, bu sistematik haberler hakkında yaptığı açıklamasında “Özel savunma sanayii şirketleri, ülkeler ile bu tip anlaşmalar yapabilir. Bu ülkeleri bağlayıcı bir nitelik teşkil etmez. Bu Türkiye'nin yaptığı bir yardım değil.” ifadeleriyle konuya açıklık getirdi. Bayraktar TB2 SİHA’ları sadece Ukrayna’nın satın almadığını ifade eden Kıran, sert açıklamalar yaptı.

"Bu Bir Yardım Değil, Satın Aldılar"

Yavuz Selim Kıran, savaşta sık sık gündeme gelen Bayraktar TB2 SİHA’ların Baykar ile Ukrayna arasında yapılan güçlü bir anlaşmayla satıldığını kaydetti. Kıran ayrıca bu satıştan dolayı gururlu olduklarını belirterek, “Bu Türkiye'nin yaptığı bir yardım değil. Ukrayna'nın Türkiye'nin bir firmasından satın aldığı ürünler. Biz de elbette bu ürünler ile gurur duyuyoruz.” dedi. Avrupa ve ABD’den Ukrayna’ya yapılan yoğun silah desteğine rağmen özellikle Bayraktar TB2 SİHA konusunun öne çıkmasını yorumlayan Kıran, “Bunun farklı sebepleri olabilir. Bayraktar TB-2'lerin dengeleri değiştiren özelliklerini dünya iyi biliyor. Bunu daha önce Suriye'deki operasyonlarda, Karabağ'da gördüler. Ukrayna ordusunun en caydırıcı unsurlarından biri olarak öne çıkması aslında firmamızın ürettiği ürünlerin başarısını ve niteliğini gösterir.” ifadelerini kullandı.

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
2,461
Kullanıcılar
10,010
Son üye
drfatiharabacı