TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Avrupa Ülkeleri Yerli İHA ve SİHA’lar İçin Sıraya Girdi

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,113
Tepkime puanı
225
Çeşitli görüşmeler yapmak Niğde'ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli SİHA’lar hakkında çok önemli bir konuşma yaptı. Bölgesel kalkınma politikaları, refahı yurt sathına daha yengeli yaymak ve topyekun kalkınmış bir Türkiye meydana getirmek için uyguladıklarını söyleyen Varank, yurt dışına SİHA satışlarına değindi. Bakan Varank, önde gelen Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkenin ülkemizden İHA ve SİHA alabilmek için sıraya girdiğini söyledi. Niğde’de çeşitli görüşmeler yapan ve toplantılara katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı Niğde Valiliği ve Niğde Belediyesini karşıladı. Üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen ve 2020 TEKNOFEST sıralamasında ikinci olan Ejder isimli dronun tanıtımı yapıldı. Bakan Varank, öğrencilerle yaptığı sohbetinde Türkiye’nin savunma sanayiinde büyük bir öneme sahip olan yerli İHA ve SİHA’ları gündemine taşıdı.

Türk İHA ve SİHA'larına Yoğun Talep

Türk İHA ve SİHA'larına Yoğun Talep
Dünyanın gündeminde İHA ve SİHA’lar sebebiyle Türkiye’nin olduğunu aktaran Bakan Varank, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin sırada beklediğini söyledi. Ülkelerin Türkiye’den İHA alabilmek için sıraya girmesine dikkat çeken Varank, bu kazanımın yetenekli mühendislerin ve doğru zamanda teknolojiye yatırım yapılmasının bir sonucu olduğunu hatırlattı. Bakan Varank ayrıca teknolojiyi kullanan değil, geliştirip üretebilen ve dünyaya satabilen bir gençlik ile çığır açacaklarını vurguladı. İHA ve SİHA’ların yurt dışındaki satışları her geçen gün artarken Bakan Varank da Niğde’deki konuşmasında bu hususa dikkat çekti. Konuşmasının ardından Yeşil Enerji ve Silisyum Saflaştırma Merkezi’nin açılışını yapan sanayi bakanı, çeşitli incelemelerde bulundu. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Tuncay Yamaner, 15 Temmuz şehidi İlhan Varank'ın kara kalem portresini Bakan Varank'a hediye etti.

Kalkınma Politikasının Merkezinde Yeşil Dönüşüm

Türkiye’yi yeşil enerji üretim merkezi yapmak için ciddi yatırımlar ortaya koyduklarını söyleyen Bakan Mustafa Varank şunları ifade etti: “Biz de zaten tüm kalkınma politikalarımızın merkezine yeşil dönüşümü dahil ediyoruz. Bu politikaların başında da yenilenebilir enerji geliyor. Ben şahsen, KOP idaremiz tarafından desteklenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından yürütülen bu inovatif projelerin hem bölgenin hem de ülkemizin bu alandaki iddiasını perçinleyeceğine, Niğde'nin bu alanda Türkiye'ye liderlik edebileceğine yürekten inanıyorum.”
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,575
Kullanıcılar
5,225
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst