Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Avrupa Elektrikli Otomobil Pazarına Çin Akını


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Teknolojideki gelişmelerle adından sık sık söz ettiren dünyanın en büyük ekonomilerinden Çin, elektrikli otomobil pazarına da büyük ilgi gösteriyor. Sektöre yön veren markalara sahip olan bir ülke olmak isteyen Çin, bunun için Avrupa elektrikli otomobil pazarını gözüne kestirdi.

Pek çok Çinli elektrikli otomobil üreticisi, 2022 yılından itibaren Avrupa’da satacağı modelleri peş peşe açıklamaya başladı. Tüm dünyada elektrikli otomobil sektöründe hızlı bir büyüme yaşanırken, Avrupa’da 2030 yılına kadar elektrikli araç dönüşümünün tamamlanması bekleniyor.

Bu süreçte Avrupa pazarındaki kazancın farkında olan bir grup Çin markası, elektrikli otomobil pazarında yer almak için çalışmaları hızlandırdı. Çinli teknoloji şirketleri elektrikli veya hibrid otomobiller ile piyasada söz sahibi olmak istiyor.

Çinli Firmalardan Avrupa Seferi

Çinli Firmalardan Avrupa Seferi
Elektrikli otomobil sektöründe meydana gelen dönüşümden yararlanarak piyasada yer almak isteyen Çinli firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Bunlar arasında Nio, Byton, Xpeng gibi yenilikçi firmalar bulunuyor.

Söz konusu Çin merkezli firmalar elektrikli otomobil teknik ve dizaynları ile Tesla’ya meydan okuma iddiasını sürdürüyor. Ayıca bu markaların piyasaya sürülen otomobilleri daha çok Volkswagen gibi bilinen ve alışılmış markalarla boy ölçüşmek için Avrupa pazarına giriyor. Uygun fiyatlı elektrikli otomobil sunma avantajını kanıtlamak isteyen Çinli firmalar, Avrupa’ya elektrikli otomobil seferini resmen başlattı.

Uygun Fiyat Seçenekleriyle Öne Çıkıyor

Avrupalı otomotiv devlerine kıyasla daha uygun fiyatlarla teknolojik otomobilleri sunma yarışına giren Çinli markaların modelleri büyük ilgi görüyor. Bu süreçte fiyat bakımından ucuz seçeneklerle rekabeti hızlandıran Çinli markalardan Aiways, U5 isimli modelini 36 bin Euro fiyat etiketiyle Avrupa pazarında sunmaya başladı.

Bu modelin aküsü 63 kilovat saat kapasitesi ile tek şarj ile 410 kilometre kadar menzile ulaşabiliyor. Avrupa elektrikli otomobil pazarına giren Çinli markalar arasında Great Wall Motors markasına ait Ora ve Coffee01 modelleri de dikkat çekiyor.

Çin’in elektrikli otomobil sektöründeki yenilikleri bu modellerle sınırlı kalmıyor. Graz şirketi Arcfox Alpha T modelini geliştirmesiyle öne çıkarken Mercedes’in en büyük hissedarı Geely Avrupa pazarında satacağı modellerine her yıl yenisini ekliyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst