Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Avrupa Açıkladı: Elektrikli Araçların Pazar Payı Büyüdü!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmeler, Rusya- Ukrayna savaşının akaryakıt fiyatlarını yükseltmesi ve yeni dönemde ortaya çıkan çip krizi hem vatandaşları hem de üretici firmaları elektrikli araçlara yöneltti. ACEA ve ODD tarafından açıklanan satış verileri de bu yönelimlerin oranlarını sayısal olarak gözler önüne serdi.

Avrupa Ülkelerinde Elektrikli Araçlara Talep Artıyor!

Avrupa Ülkelerinde Elektrikli Araçlara Talep Artıyor!
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) otomotiv sektörünün yılın ilk çeyreğinde sergilediği performanslara yönelik yürütmüş olduğu çalışmanın sonuçlarını yayınladı. ACEA tarafından yayınlanmış olan çalışma sonucunun verilerine göre Avrupa ülkelerinde elektrikli araçlara yönelik talebin artmış olduğu gözlendi.

ACEA tarafından yürütülmüş olan otomotiv sektörü çalışmasına göre elektrikli araçların pazar payının, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre nerede ise iki katlık bir başarı elde ettiği ve oranın yüzde 10’a kadar yükselmiş olduğu duyuruldu. ACEA, bu oranın şimdiye kadar açıklanmış olan oranların üst seviyesi olduğunu bildirdi. ACEA, açıklamış olduğu oransal verilerin yanı sıra diğer sayısal verileri de kamuoyu ile paylaştı. Yapılan paylaşıma göre şimdiye kadar satılan elektrikli araç sayısının 224 binin üzerinde olduğu bildirildi.

Benzinli ve Dizel Araç Taleplerinde Büyük Düşüş!

Avrupa ülkelerinin elektrikli araçlara yönelmelerinin en büyük nedenlerinden birinin, ilgili ülke yönetimlerinin benzinli ve dizel araç modellerin üretimine yönelik vermiş oldukları kısıtlama kararları olarak gösterildi. ACEA tarafından yürütülmüş olan aynı çalışmanın sonuçlarına göre benzinli araçların pazar payının yüzde 36’ya, dizel araçların pazar payının ise yüzde 22’ye gerilediği bildirildi.

Türkiye’de de Pazar Payı Büyüyecek!

Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) geçtiğimiz hafta Türkiye’nin otomobil sektörüne ilişkin verileri paylaşmıştı. ODD tarafından yürütülen çalışmanın verilerine göre elektrikli araç modellerine yönelik talebin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 212,6 oranında artış gösterdiğinin bilgisi kaydedildi.

Ülkemize yılın ortası itibari ile giriş yapmaya hazırlanan Citroen e-C4, Renault Megane E-Tech ve MG ZS EV elektrikli araç modellerinin, elektrikli araçlara olan talepleri arttırması bekleniyor. Ayrıca bu yılın sonu itibari ile banttan inecek olan ve 2023 yılının ilk çeyreği itibari ile satışa sunulacak olan yerli otomobil Togg’un da ülke içinde elektrikli araçlara olan talebi arttıracağı tahmin ediliyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst