Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Ateşleme Bobini Nedir? Ne İşe Yarar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Ateşleme bobini nedir? Ne işe yarar? Ateşleme bobini arızasında ne yapmalıyız? Ateşleme bobini arızası tamir edilir mi? Araçlarda bulunan ateşleme bobinine dair pek çok merak edilen soru bulunmaktadır.

Araçlarında bu sorunu yaşayan araç sahiplerinin merak ettiği ateşleme bobin soruları nelerdir ve nasıl tamir edilmektedir birlikte inceleyelim. Bir diğer adı ile sektör içerisinde endüksiyon bobini olarak da isimlendirilir.

Ateşleme bobini, araçlardaki motorun çalışabilmesi için gerekli olan yüksek elektrik gerilimini yerine getirmek için aküden gelen düşük gerilimi içinde bulunan özel sargı sistemi ile buji tırnaklarıyla kıvılcım oluşturmaya yarayan bir parçadır. Bu parça sayesinde oluşan kıvılcım yüksek gerileme dönüşmektedir. Bir elektro manyetik cihaz olarak da değerlendirilir.

Ateşleme Bobini Araç İçerisinde Ne İşe Yarar?​

Ateşleme bobini nedir? Ne işe yarar? Bir çeşit transformatör olarak görev yapan ateşleme bobini, araç aküsünden kendisine gelen 12 voltu aracın çalışması için istenen volta dönüştürmeye yaramaktadır. Eğer araçlarda bu sistem olmasaydı ateşleme bujisi motorda bulunan yanma için gerekli olan kıvılcımları oluşturamazdı. Bundan dolayı araçlarda ateşleme bobini çok önemli bir parça olmaktadır. Bu parçanın arıza vermesi, çalışmaması aracınızı kullanamayacağınız anlamına gelmektedir.

Ateşleme Bobini Arızası Nedir?​

Yüksek bir voltaj elektriği ile çalışma, ateşleme bobinin güvenilir şekilde çalışması için olmazsa olmazdır. Eğer ateşleme bobini zayıf olursa motor içerisinde yer alan yanlış ateşleme ve performans düşüklüğü hatta performans gösterememe problemleri ortaya çıkar. Araçlarda ateşleme bobini arızaları; araçlarda tekleme, stop etme, silkeleme gibi sorunlar varsa hemen bakım onarım servislerine gidilerek anlaşılabilir.

Kısaca ateşleme bobin arızaları şu şekildedir;
  • Yakıt tüketiminde olması gerekenden fazla bir artış
  • Motorda zamansız yere tekleme ve silkeleme
  • Aracın durduk yere stop etmesi ve çalışmaması
  • Kablolarda meydana gelen kopma, ezik durumları sonucu yüksek voltajı yakalayamama
  • Aracın çalışır duruma gelmeden geri tepmesi (en erken belirti arasında yer alır)
  • Soğuk hava şartlarında aracın çalışmaması

Ateşleme Bobini Nedir


Ateşleme Bobini Ömrü​

Ateşleme bobini nedir? Ne işe yarar? Sorusu araç sahipleri için oldukça önemlidir. Bir ateşleme bobinin ömrünün ne kadar olduğu da merak edilen sorular arasındadır. Yaklaşık 150.000 ila 200.000 km kadar kullanım ömrü olduğu araç üreticileri tarafından garanti edilmektedir.

Ancak araçlarda kaza ve hasar durumlarında kimi zaman bu oran değişmektedir. Bu hasar oranını en aza indirmek ve ateşleme bobinin ömrünü uzatmak için özelikle yeni nesil araçlarda özel bir kapak sistemi de geliştirilmiştir.

Ateşleme Bobin Tamiri​

Ateşleme bobinleri arıza gösterdiği zaman tamir edilmezler yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer kullanış olduğunuz araçta birbirinden bağımsız şekilde bir ateşleme sistemi varsa hangi parçada arıza varsa o kısımdaki bobin sadece değiştirilir.

Araçlarda eski tip ateşleme bobinleri yer alıyorsa bu da yeni sisteme entegre olması adıyla değişime uğrar. Ateşleme bobin tipleri farklı farklı olduğundan bu tarz tamir işlemleri kesinlikle bir usta tarafından yapılmalıdır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst