Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Askeri İHA Pilotu Nasıl Olunur?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Askeri İHA pilotu olmak için yapılması gerekenler ve atılması gereken adımlar, kariyer planlamasını bu alan üzerinde yapmak isteyen gençler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Yalnızca bir meslek sahibi olmayı değil, topluma ve ülkeye yararlı olan bir meziyeti geliştirmeyi hedefleyen gençler, insansız hava aracı pilotu olmak için hangi aşamalardan geçilmesi gerektiğini merak ediyorlar.

Son dönemlerde savunma sanayi alanında üstün başarılara imza atan Türkiye, Rusya- Ukrayna savaşının başkahramanı olan SİHA’lar ve İHA’lar ile farkını ortaya koydu. Ekonomik alanda Ukrayna’nın oldukça önünde olan Rusya, 24 Şubat tarihinden bu yana Ukrayna sınırlarında düzenlemiş olduğu savaş harekatları kapsamında herhangi bir başarı elde edemedi. Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan savaşın sözde galibinin Rus ordusu olacağı düşünülürken, Ukrayna ordusu tarafından kullanılan SİHA’ların üstün yetenekleri ve alanda sergiledikleri performansları, Ukrayna sınır hatlarını korumayı başardı.

SİHA’ların yanı sıra İHA’lar ile de dünyaya nam salmış olan Türkiye, hemen hemen her gün yabancı basında yer almaya ve savunma araçlarının üstün özelliklerinden söz ettirmeye devam ediyor. İHA’ların son dönemlerde yalnızca askeri alanlarda değil, birçok farklı alanda kullanılmaya başlanması, “İHA pilotu nasıl olunur?” sorusunun daha sık gündeme gelmesini sağladı.

Kariyerini oluşturan ancak yolunu değiştirmek isteyenler ve kariyer yolculuğu henüz başlamamış olanlar, geleceğin mesleği olarak gösterilen İHA pilotluğunu sıklık ile sorgulamaya devam ediyorlar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SGHM), 22 Şubat 2016 tarihinde “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” başlığı ile yeni bir karar yayınladı.

SGHM tarafından yayınlanmış olan yeni kararda, Türkiye’de bulunan İHA’ların kayıt, tescil ve kullanımlarına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş oldu. SGHM tarafından yayınlanmış olan karara göre SHT- İHA talimatı kapsamında İHA kullanacak olanların SGHM tarafından yetkilendirilmiş olan eğitim kuruluşlarından eğitim almaya ve sertifika kazanmaya hak kazanmış olmaları gerektikleri bilgisi kaydedildi.

Kimler İHA Pilotu Olabilir?

kimler-iha-pilotu-olabilir.jpg
İHA pilotu olmanın şartları, yeni dönemde kariyer planlamalarını drone pilotluğu alanında yapmak isteyen gençler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisi oldu. Gençler ve ilgili İHA pilotu olma şartlarını merak eden diğer vatandaşlar, hangi İHA’nın kimin tarafından kullanılabileceğini araştırmaya devam ediyorlar.

Yakın zamanda açıklanan İHA pilotu olma şartlarına göre İHA türlerine göre aranan özellikler şu şekilde sıralandı:
  • İHA 0 sınıfı için: En az 12 yaşında olmak
  • İHA 1 sınıfı için: En az 15 yaşında olmak
Yukarıda belirtilmiş olan yaş şartlarına ek olarak İHA pilotluğu eğitiminin alınmış olması ve ilgili eğitim kapsamında sertifika almaya hak kazanılmış olması gerekmektedir.

İHA Pilotu Eğitimleri İçin Nereye Başvuru Yapmak Gerekir?

İHA pilotluk eğitimleri için drone eğitimi veren yetkili kurumlara başvuru yapılabilmektedir. Özellikle Baykar Teknoloji tarafından düzenlenen TeknoFest organizasyonları hem pilotluk eğitimleri hem de sonrasında pilotluk kariyeri için önemli fırsatlar sunmaktadır.

İHA’nın Kullanım Alanları Nelerdir?

İHA’nın kullanım alanları, sıklık ile askeri konular altında sıralanmaktadır. Ancak insansız hava araçları son dönemlerde artan ihtiyaçlar kapsamında yalnızca askeri alanlarda değil, pek çok farklı alanda da kullanımı artan araçlardan oldu. Yapılan son yeniliklere göre İHA’ların aktif olarak kullanıldıkları alanlar şu şekilde sıralandı:
  • Trafik yönetimi
  • Habercilik
  • Zirai uygulamalar
  • Haritalama ve mühendislik ölçümleri
  • Spor müsabakaları
  • Arama kurtarma çalışmaları
  • Güvenlik
  • Yangın söndürme çalışmaları

İHA Pilotu Ne Kadar Maaş Alır?

İHA pilotu maaşı, yeni dönemde gözde hale gelmiş olan İHA pilotluğundan sonra arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Kariyer planlamalarını bu alanda yapmak isteyen gençler, İHA pilotu olmaları durumunda ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlar.

İHA pilotluğunda alınacak olan maaş tutarı, diğer meslek gruplarında olduğu gibi tecrübeye ve mesleki gelişime bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak genel çerçeveden bakıldığı zaman pilotaj eğitimini tamamlayarak İHA pilotu lisansına sahip olan kişiler en az 10 bin TL’lik maaş ile işe başlayabilmektelerdir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst