Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

ASELSAN Böcek İHA Çalışmalarına Başladı!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Son yıllarda savunma sanayii ve havacılık sektörü beklenenden çok daha hızlı bir yol kat etti. Bilgisayar yazılımı ve donanımlardaki hızlanma bu gelişmenin en büyük etkeni olurken insansız hava araçları konusunda ülkeler genelinde ciddi yatırımlar yapıldı ve bu yatırımlar yapılmaya devam ediyor.

Örneğin insansız hava araçları konusunda geçtiğimiz yıl yeni bir adım atan ABD, böcek boyutlarında mini bir İHA sistemi üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından bu kez de ASELSAN bu alanda bir adım attığını duyurdu.

Mini İHA Sahasına Yatırım Artıyor

Hızla gelişen teknoloji, insansız hava, kara, deniz ve uzay araçlarında da etkisini göstermeye başladı. Ancak son dönemlerde dünya genelinde bu alanlarda İHA, SİHA ve TİHA’lar büyük ölçüde popülarite elde etti. Bu popülaritenin arkasında yatan en büyük etken ise operasyonlar ve savaşlarda bu araçların kullanılabilmiş olmaları ve bu araçların operasyonlarda büyük başarı elde etmiş olması.

Türkiye bu noktada, İHA tarafında adını ilk 3’e yazdırmayı başarmış ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye, bu nedenle bu alana yönelik büyük yatırımlar yapıyor. Ancak bu bütçenin tamamı daha büyük ve daha hızlı hava araçlarına yönelik ayrılmıyor. Artık mini İHA’lara da ilgi artmaya başladı.

Böcek İHA'lar Askeri Amaçlarda Kullanılabilecek

Böcek İHA'lar Askeri Amaçlarda Kullanılabilecek


Bilindiği üzere İHA’lar fark edilmesi güç araçlar olarak kullanışlı hale geliyor ancak bu araçlarında giderek daha da küçültülmesi, onları neredeyse görünmez hale getiriyor. Bu minik ve fark etmesi zor araçlar “Böcek İHA” olarak anılıyor.

Aksiyon filmlerinde uzun yıllardır kullanılan bu fikir, sonunda gerçeğe dönüşüyor. Böcek İHA’lara dışarıdan bakıldığı zaman bir arı veya sinek gibi görüneceği için dışarıdan bakıldığında onların bir robot İHA olduğu anlaşılmayacak. Pervane sesi ise birkaç santimetre yakını haricinde daha uzak mesafelerden kolay kolay duyulmayacak. Bu da böcek İHA’ların birçok askeri amaçta da kullanılabileceğine işaret ediyor.

İstenen Boyuta Ulaşmak İçin Çalışmalar Sürüyor

Şimdilerde böcek İHA’lar konusunda Türkiye dışında ABD ve Çin’in kayda değer adımlar attığı biliniyor. Ancak hala tam olarak istenen böcek boyutlarında yeterli sürede görev yapıp bir de görüntü aktarabilecek bir araç bulunmuyor. Ancak ASELSAN’ın ortaya koyduğu böcek İHA’ların boyutunu daha fazla küçülterek bu hedefi gerçekleştirmek mümkün görünüyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst