Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Arka Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
Arka Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilir? konusundan önce arka fren balatası, araçta bulunan fren sisteminin önemli bir parçasıdır. Bulunduğu yer tekerleğin üstünde bulunan frenleme mekanizmasının üzerine konumlandırılır.

Her tekerleğe bir fren yerleştirilme olayı sadece modern otomobillerde gerçekleşir ve frene basıldığında her tekerlekteki fren mekanizması aynı anda çalışır. Bir arka fren balatası sabit sürtünme performansı ve hızlı gitmekten bağımsız olmalıdır.

car-mechanic-2267350_1920-1024x768.jpg

Arka Fren Balatalarının Aşınmasının Nedeni​

Araçta bulunan fren pedalına basıldığında fren balataları çalışmaya başlar. Her basıldıkça az da olsa aşınmaya ve yıpranmaya devam eder. Bu aşınma fren balatalarının çeşitlerinden olan seramik, metalik ve organik fren balatalarının hepsi için geçerlidir. Zamanla aşınan balata incelir ve kopar. Bu kopma gerçekleşmeden fren balatalarını değiştirmek oldukça mühimdir.

car-mechanic-2829141_1920-1024x738.jpgFren Balatasının Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?​

1-Frene Basıldığında Ses Gelmesi​

Arka Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilir? Frene basıldığında bir ses geliyorsa balatanızın bittiğine işarettir. Bu sesin duyulmasına fren balatalarının içerisinde barındırdığı metal saclar sebep olur. Fren balataları ıslak ve nemli durumlara maruz kaldı ise bu sesi çıkartabilir veya fren balatalarında zamanla birikmiş olan tozlar da ses çıkartabilir. Eğer fren balatalarından bir ses duyuyorsanız sonuçları çok büyük zarara yol açmadan acilen bir uzmandan yardım almanız gerekir.

workshop-3758513_1920-1024x683.jpg

2-Gösterge Lambası​

Yeni model araçların gösterge panelinde fren balatalarının değiştirilme zamanının geldiğini size haber veren ikaz lambaları bulunur. Gösterge panelinde bulunan bu ikaz lambalarını kontrol edebilirsiniz.

Fren Balatası Değiştirme Süresi​

Arka Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilir? Fren balatalarının değiştirilme süresi sürücüden sürücüye ve otomobilin maruz kaldığı şartlara göre değişir. Fakat bir süre verilmesi gerekirse ortalama 50-55 bin kilometre arasında değiştirilmesi gerekir. Eğer araç şehir içinde ve yoğun bir trafiğe maruz kalıyorsa fren balatasının değiştirilme süresi kısalacaktır.

brakes-maintenance-3841839_1920-1024x678.jpg

Eğer kırsal bir alanda ve aracı ara sıra kullanan bir sürücü varsa aracın fren balatalarının değiştirilme zamanı uzayacaktır. Bunun yanı sıra kısa mesafelerde ve gereksiz frene basmak fren balatalarının ömrünü kısaltacaktır. Can güvenliğinizi riske atmamak için mutlaka 30 ile 40 bin kilometre arasında balataların muhakkak kontrol edilmesi önerilir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,111
Son üye
Güzel olan
Üst