Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Yağı Kaç KM Değişir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Her araç için en önemli konuların başında araç yağı değişimi gelir. Araç yağı değişimi kullanım durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Düşük sıcaklıklarda aracın rahat bir şekilde çalışmasını sağlayan araç yağının bitmesi veya değişme zamanı gelmesi durumları araca göre belirlenir. Sıklıkla kullanılan araçlarda daha kısa zamanlarda yağ değişimi söz konusudur.

Seyrek kullanılan araçlarda ise motor yağı daha uzun süre kullanılabilir. Araçlarda doğru yağ kullanımı yakıt tasarrufu sağlar. Her aracın kullanım durumu farklı olabileceği gibi 10 ya da 15 bin kilometreden sonra yağ filtresi ile beraber araç yağının değiştirilmesi önerilir. Araç yağının değiştirilmesi ile birlikte aracın performansı da yükseltilebilir.

Araç Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?​

Araçlarda 10 bin kilometreden sonra araç yağı yenilemesi yapılır. Araç yağı değişim işleminde eski yağın araçtan tamamen boşaltılması gereklidir. El freni çekildikten sonra araç park haline alınır. Gerekirse araç tekerlekleri arasına rampa konulabilir.

Ardından tıpa kaldırılarak eski yağın tamamen boşaltılması sağlanır. Yeni araç yağının doğru miktarda konulduğunda emin olunmasının ardından motor çalıştırılır.
1-1.jpg


Herhangi bir durumu olup olmadığı kontrol edilir. Araç yağı motorun soğuk veya sıcak durumlara karşı dayanıklı olmasını sağlar nokta aynı zamanda metallerin birbirine sürtünmesini de engeller. Böylece motorda hiçbir şekilde aşınma olmaz. Ayrıca araçta performans kaybı da yaşanmaz.

Kaç Km Sonra Yağ Değiştirilmeli​

Aracın en verimli şekilde çalışması için yıllık motor yağı değişimleri yapılmalıdır. Bununla beraber günlük olarak 10 kilometreden daha az süren yolculuklarda bitme süresi kısalabilir. Araçlarda dur kalk durumunun sürekli olması veya aracın sürekli tozlu ve taşlı yollarda kullanılması araç yağı değişimini daha erkene aldırabilir. Aracın markası ve modeli araç yağı değişiminin zamanını belirtir.
2-1.jpg

Avrupa'da maksimum 5 bin kilometre kullanımdan sonra araç yağı değişim uyarısı gelir. Fakat ülkemizde bu durum 20000 kilometreye kadar çıkar. Bunun sonuçları ise motor yağının araç performansına etki etmemesi ile beraber çok daha büyük sorunların yaşanmasıdır. Araçta güç kaybı bunların en başında gelenlerden bir tanesidir.

Araç Yağı Değişmemesi Durumunda Neler Yaşanır?​

Araç yağları var olan hareketli parçaların sürtünmesine engeller. Ayrıca her bölümün düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Araç motorunun temiz kalması ve soğumasının kolaylaşması araç yağı kullanımı ile mümkün hale gelir.

Araç yağının bitmesi halinde motor içerisindeki sürtünme artar. Parçaların birbiriyle teması sonrasında telafi edilmesi çok daha zor problemlerle karşı karşıya kalınır. Isı durumunun gittikçe artması sonrasında parçalar birbiriyle kaynaşır ve motor arızaları baş gösterir. Mevcut parçaların görevini yapamaz hale gelmesi ile beraber değişimi zorunlu olur. Araç yağının değişmemesi durumunda yağ içerisinde mevcut olan tozlar ve pislikler çamur halini alır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,103
Son üye
josesulo
Üst