Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Paylaşımı Nedir? Ne İşe Yarar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araç paylaşımı, son dönemlerde hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde sıklık ile gündeme gelen konu başlıklarından birisi haline geldi. Hem araç sahiplerini hem de araç sahibi olmayan diğer vatandaşları yakından ilgilen bir konu olarak gündemde kalmaya devam eden araç paylaşımı konu başlığı, kimi vatandaşların yeni karşılaştıkları bir konu olarak popülerliğini korumaya devam ediyor.

Araç paylaşımı “car- sharing” olarak da bilinen yeni nesil terimlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu terim hem araç sahiplerini hem de diğer vatandaşları direkt olarak kapsamaktadır. Araç paylaşımında özel araç sahipleri, günlük güzergahları doğrultusunda yol alan araçsız kişiler ile birlikte seyahat etmeyi kabul etmektedir.

Bir nevi iş, okul servisi olarak düşünülebilecek olan bu uygulama, son dönemlerde artan araç sahipliği oranları karşısında ortaya çıkan park, trafik gibi sorunların önüne geçmeyi hedeflemektedir. Ayrıca araç sahibi olmayan kişiler de bu uygulama sayesinde toplu taşıma araçlarının karşısında oldukça konforlu bir seyahat seçeneği ile karşılaşmaktadır.

Araç Paylaşımı Nasıl Yapılır?​

Araç Paylaşımı Nasıl Yapılır?


Araç paylaşımının uygulaması, kendi özel aracına sahip olan vatandaşlar ve her gün belirli bir güzergah doğrultusunda yolculuk yapmak durumunda olan araçsız vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Son dönemlerin en popüler başlıklarından olan bu araç paylaşımının nasıl uygulandığı, sistemin nasıl çalıştığı sıklık ile araştırılmaktadır.

Araç paylaşımı yapılması durumunda araç sahibi kendi güzergahı üzerinde gidecek olan diğer vatandaşları aracına alarak yolculuk yapabilmektedir. Ayrıca bireysel bu hareketin yanı sıra araç sabit, yıllık veya kiralık ücretler karşılığında filo şirketlerine de verilebilmektedir. Ancak aracın filoya verilmesi durumunda aracın gerçek sahibi kendi aracını istediği zaman rahatlık ile kullanamayacağı için bu yöntem pek fazla tercih edilmemektedir.

Bu durumda araç paylaşım sistemine kayıt olunması daha mantıklı bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Araç paylaşım sisteminde araç sahipleri ve araca ihtiyacı olan diğer kişiler bir araya getirilir. Araç sahibi söz konusu sistem üzerinden aracını kullanmadığı zamanları belirterek o zaman dilimi içerisinde aracını kiraya verip ek gelir elde edebilir.

Araç Paylaşımının Oto Kiralama Sisteminden Farkı Nedir?​

Araç paylaşımı ile oto kiralama arasındaki farklar, bu sistemden yararlanmak isteyen vatandaşlar tarafından sıklık ile araştırılmaktadır. Bu sistemin oto kiralamaya benzer yanları olsa da oto paylaşımına göre çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Araç paylaşımı 7 gün 24 saat erişime açıktır ve saatlik araç kiralama taleplerine izin verir.

Yine bu sistemde mesafe problem edilmemek ile birlikte kiracıya en yakın konumun tercih edilebilmesi büyük bir avantaj olarak görülmektedir. Ayrıca araç paylaşımı, oto kiralama sisteminde olduğu gibi araç kiralama esnasında imza talep edilmediği için daha güvenli bir sistem olarak değerlendirilmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst