Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Muayenesinde Neler Hafif Kusur Sayılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araç Muayenesinde Neler Hafif Kusur Sayılır? Konusu araç sahipleri tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Aracınız sahip olduğu kusurlara göre sınıflandırılmaktadır. Kusursuz ve hafif kusurlu araçlar direkt muayeneden geçerler. Fakat ağır kusurlu araçlara geçer rapor alabilmek için 1 ay içinde bütün arızalar giderilmek zorundadır. Peki hafif kusurlar hangileridir?

Diyorsanız genellikle araç pedalları ve frenlerin sahip oldukları küçük kusurlar bu sınıfa girmektedir. Ağır kusurlu araçlar muayeneden geçebilir mi? Diye merak ediyorsanız cevabı: genellikle kısa süre içerisinde kusurlar giderilirse muayeneden geçerler. Aynı zamanda hafif kusurlar aslında kısa vadede sürücü ve diğerleri için hayati tehlike oluşturmayacak düzeyde ki kusurlardır.

Araç Muayenesinde Neler Hafif Kusurlar Nelerdir?​

Araç Muayenesinde Neler Hafif Kusur Sayılır? Denildiğinde sadece sürücü ve çevresi için hayati tehlike yaratmayan kusurların hafif kusur sayılacağını bilmeliyiz. Fren testlerinde fren sisteminin sahip olduğu sürtünme değeri hafif kusur sayılmaktadır.

Eğer fren yanlış bir şekilde takıldıysa bu da hafif kusur sayılacaktır. Eğer el freni çekildiğinde araç gecikerek yavaşlıyorsa bu da hafif kusur listesine girecektir. Pedalın sağlam olmaması da hafif kusurlardan biridir. Fren borularının eskimiş olması da hafif kusur sayılır.

Aynı zamanda lastiğin sorunlu olması ve araç farlarının yeteri kadar ışık vermemesi de hafif kusur sayılabilmektedir. Bir parçanın hafif kusurlu sayılabilmesi için o parçanın çalışıyor ama henüz risk oluşturmuyor olması gerekmektedir. Frenlerin vb. parçaların risk yaratacak düzeyde bir hasara sahip olması aracınızın orta kusurlu ya da ağır kusurlu sayılmasına yol açacaktır.

Araç Muayenesinde Neler Hafif Kusur Sayılır? Konusu araç sahipleri tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Aracınız sahip olduğu kusurlara göre sınıflandırılmaktadır.


Araç Muayenesi İçin Hangi Evraklar Gerekir?​

Araç Muayenesinde Neler Hafif Kusur Sayılır? Denildiğinde artık nelerin hafif kusur sayıldığını biliyoruz. Fakat araç muayenesi için tek önemli konu hafif kusurları bilmek değildir. Araç muayenesi için belli evrakları da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

İlk gereken evrak araç ruhsatınızdır. Eğer ruhsatınızı yanınızda getirmeyi unuttuysanız internetten çıktısını alıp aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda aracın herhangi bir trafik cezası ya da üzerinde gözüken vergi borcu bulunmamalıdır. Muayene ettirmek için öncellikle aracın eğer varsa vergi borçlarını ödemelisiniz. Aynı zamanda aracınız trafik sigortasına da sahip olmalıdır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst