TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Muayene İstasyonunda Nelere Bakılır?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
225

Araç Muayene İşlemi Nedir?​

Araç muayene istasyonunda nelere bakılır? Araç sürücüleri tarafından merak edilen son derece önemli bir konudur. Çünkü araç muayene işlemi araçlar ve sürücüler için son derece önemli bir işlemdir. Araç muayenesi işlemi devlet tarafından özel olarak belirlenmiş yerlerde yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama esnasında araca ait tüm mekanik sistemler özenle ve dikkatle incelenmektedir. Yapılacak olan muayeneden onay alan araç trafiğe çıkabilmektedir. Fakat eğer araç yapılan muayeneden geçemez ise trafiğe çıkması kısıtlanmaktadır. Araç muayene işlemi devlet tarafından belirlendiği üzere binek araçlarda 2 yılda bir ve ticari araçlarda ise her yıl yapılmaktadır. Araç muayenesi yapılmayan araçlara idari para cezası kesilmekle beraber araç trafik ekiplerince çekilmektedir.

Araç Muayene İstasyonunda Nelere Bakılır

Araç muayene istasyonunda nelere bakılır? konusu aracını muayeneye götüren araç sürücüleri tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Çünkü araç muayenesi oldukça ciddi ve önemli bir iştir. Araç muayeneye sokulmadan önce ilk olarak araca ait plaka ve evraklar detaylı olarak incelenmektedir. Daha sonra aracın muayenesi işlemine geçilmektedir. Araç muayenesi yapılırken aracın şu kısımlarına bakılmaktadır;

1-Motor Kısmı​

Aracın beyni olarak nitelendirilen motor son derece önemli bir parçadır. Bu nedenle muayene esnasında en çok dikkat edilen nokta aracın motor kısmıdır. Aracın motor kısmında araç motorunun parçaları kontrol edilmektedir. Ayrıca akünün de sabit olup olmadığına bakılmaktadır. Motor ile bağlantısı bulunan aydınlatmalarda yine muayene esnasından kontrol edilmektedir.
Araç Muayene İstasyonunda Nelere Bakılır?

2-Fren Sistemi​

Araç muayene istasyonunda nelere bakılır? konusunda dikkat edilen bir diğer kısım ise araç frenidir. Çünkü fren sistemi araç sürüşü ve can sağlığı açısından son derece önemlidir. Araç muayenesi sırasında frenler tüm sistemleri ile yerinden sökülerek detaylı bir şekilde incelenmektedir. Frenlerin çalışıp çalışmadığı konusunda detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Bilgisayarlı özel sistemler yardımıyla bu işlemler hızlıca gerçekleştirilmektedir.

3-Lastik Kontrolü​

Araç lastikleri aracın zorlu hava koşullarında dahi kolay bir şekilde ilerlemesine yardım sağlamaktadır. Yol tutuşunun başarısı araç sürüşünü kolaylaştırdığından muayene esnasında lastik kontrolü son derece önemlidir.
Araç muayene istasyonunda

4-Far Ayarları​

Araç farları sürüş esnasında araç sürücüsüne ve karşı tarafa büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu nedenle muayene esnasında farların bulunduğu açı ve konum dikkatli bir şekilde ayarlanmaktadır. Böylece Araç muayene istasyonunda nelere bakılır? sorusunun cevabı olan son maddeyi de bitirmiş oluruz. Daha güncel ve detaylı bilgiler için TUVTURK sitesine bakınız.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,928
Mesajlar
3,580
Kullanıcılar
5,293
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst