Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araç Motor Suyu Neden Eksilir? sorusu araç sürücüleri tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Otomobiller hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmuşlardır. Bu gelişmiş parçalar zaman zaman sorun teşkil edebilmektedir. Bu sorunlardan biri de eksilen araç motor sularıdır.

Araç Motor Suyu Neden Eksilir? genellikle ciddi bir sorun olarak görülmeyen, eksik suya ilave yaparak bu durumu göz ardı eden sürücüler için motor suyu eksilmesi ilerde ciddi sorunlara sebebiyet veren bir durumdur. Çünkü su eksildikçe contalar ve motorun zarar görmesi olasıdır. Kısaca sürüş güvenliği tehlikeye düşer.

car-engine-231213_1920-1024x768.jpg


Araç Motor Suyu Nedir?​

Araç motor suyu, motorda aşırı ısınmayı ve aşınmayı önlemeye yardımcı olur. Motor soğutma suyu, blok üzerinde yer alan kanallar ve kapak üzerindeki kanallar sayesinde bütün motorun hızlıca soğumasını sağlar.

Araç Motor Suyu Hangi Nedenle Eksilir?​

Araç Motor Suyu Neden Eksilir? Bunun birçok nedeni olabilmektedir. Araç suyunun eksilmesi normal bir durum değildir. Çünkü normalde motor içerisindeki su harcanan bir şey olmadığı için eksilmeden varlığını koruyabilmektedir.

Su eksilme durumu söz konusuysa bu kaçak olduğu anlamına gelir. Kaçak varsa radyatörde çatlak, delik ya da aşınma veya radyatör kapağı contasında bir takım sorunlar olabilir. Bir başka neden de su depolarında meydana gelen çatlaklar olabilir. Bu durumda sorunun tespitiyle birlikte derhal müdahale edilmesi gerekir ki daha büyük sorunları peşinde getirmesin.

garage-943249_1920-1024x679.jpg


Su Eksilme Nedeni Nasıl Tespit Edilebilir?​

Araç Motor Suyu Neden Eksilir? konusunda sürücüler su eksilme durumunu tespit edebilmek amacıyla öncelikle bu arızanın tespiti için hortum ve bu kısımdaki ek yerleri iyice kontrol etmelidir. Görünürde bir şey yoksa aracı rölantide çalıştırıp ara ara gaz vermeleri gerekir.

Bu işlem sonrası su eksilme durumu varsa suyun araç içine mi yoksa araç dışına mı aktığına bakılmalıdır. Eğer su araç içine akıyorsa sorun peteklerden kaynaklanıyordur.

car-engine-1548434_1920-1024x681.jpg


Ancak araç dışına su akıyorsa sorunun radyatörden kaynaklanıyor olması daha olasıdır. Radyatör üst kapağı yanmış olabilir. Radyatör su sızdırıyor olabilir veya radyatörün boru bağlantıları gevşemiş olabilir. Radyatörde bir arıza tespiti varsa araç kullanılmamalı ve müdahale edilmelidir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst