Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Km Sorgusu Nasıl Yapılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araç km sorgulama işlemi, son dönemlerde giderek artan araç fiyatları karşısında uygun fiyatlı ikinci el araç bulan ancak kilometre bilgisinden emin olmak isteyen tüketiciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci el araç piyasasında bulunan bazı kötü niyetli kimselerin oyunlarına gelmek istemeyen tüketiciler, kilometre sorgulama işleminin nereden ve nasıl yapılacağına ilişkin doğru bilgi edinmek amacı ile sürekli olarak araştırmalar yapmaktalardır.

Ekonomi piyasalarında kaydedilen olumsuz gelişmeler, devam eden çip krizi ve piyasaları direkt olarak etkileyen diğer faktörler çerçevesinde yükselen sıfır kilometre araç fiyatları, ikinci el araç piyasasını da direkt olarak etkiledi. Bazı kötü niyetli kimselerin özellikle sıfır kilometre araçları yüksek fiyatlardan ikinci el pazarında satışa sunmaya çalışmaları, ilgili pazarda da fahiş rakamların telaffuz edilmesine sebep oldu.

Artan araç fiyatları karşısında bütçelerine uygun ikinci el araç bulma şansını elde etmiş olan bazı tüketiciler, söz konusu araca ilişkin doğru bilgilere ulaşabilmek adına yasal yollardan sorgulamalara başladı. Hasar kaydına ulaşan vatandaşlar, ilgili araç için belirtilmiş olan kilometrenin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını öğrenmek adına kilometre sorgulamasının nereden yapılacağını öğrenmeye çalışırken yetkililerden beklenen açıklama geldi. Araç alımlarında kilometre bilgisinin doğru verilmesi gerektiğine dikkat çeken yetkililer, söz konusu bildirimin doğru olup olmadığının tespit edilmesi amacı ile 4 farklı yola başvurulabileceğini bildirdi. Kilometre sorgulaması için tercih edilebilecek olan yollar şu şekilde sıralandı:
 • TÜVTÜRK kilometre sorgulama
 • E-devler kilometre sorgulama
 • PTT kilometre sorgulama
 • SMS kilometre sorgulama

TÜVTÜRK ile Kilometre Sorgulama

TÜVTÜRK kilometre sorgulama ekranı, ikinci el araç satın alma hazırlığında olan veya böyle bir sürece girme niyetinde olan tüketiciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. TÜVTÜRK kilometre sorgulama sayfasında izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:
 • Açılan ekranda bulunan araç muayene sorgulama kısmına tıklayın.
 • Muayene rapor numarası ve plaka bilgisini girin.

PTT ile Kilometre Sorgulama

PTT ile Kilometre Sorgulama
PTT kilometre sorgulama ekranı, ikinci el araç satın almak isteyen tüketiciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. PTT’de bulunan bu ekranın diğer adı HGS kilometre sorgulama ekranı olarak da bilinmektedir. Bu ekranda atılması gereken adımlar şu şekildedir:
 • Şase numarası veya plaka numarasını girin.
 • Kimlik numarasını ve vergi numarasını girin.
 • Kart bilgilerini girin.
 • Gizlilik politikası metnini onaylayın.
 • 9 TL’lik tahsis ücretine onay verin.

SMS ile Kilometre Sorgulama

SMS ile kilometre sorgulama işlemi de satın alınmak istenen ikinci el aracın kilometre bilgisine ulaşmak için sıklık ile tercih edilen yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde kilometre bilgisi öğrenilmek istenen aracın plaka numarasının veya şase numarasının 5664’e kısa SMS olarak gönderilmesi gerekmektedir.

E-devlet ile Kilometre Sorgulama

E-devlet kilometre sorgulama ekranı son dönemlerde kilometre sorgulaması için sıklık ile başvurulan yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde e- devlet uygulamasına giriş yapılmalı ve kilometre sorgulama ekranına gidilmelidir. Açılan ekranda yer alan boşluğa şase numarasının ve plaka numarasının girilmesi halinde kilometre bilgileri verilecektir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst