TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
225
Araç değer kaybı nedir? Nasıl alınır? diye araştıranlar için araç değer kaybı, yaşanan trafik kazaları sonrasında araçta yaşanan maddi hasarın aracın değerine yansıtılması işlemidir. Bu sayede araç aldığı hasar nedeni ile gerçek değerine ulaşmaktadır. Yaşanan trafik kazası sonrasında aracın kontrolleri ve tamiri sonrasında aldığı hasar net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu hasar nedeni ile araç ikinci el statüsüne geçmektedir. Kazadan önce araç 80.000 TL ise kaza sonrası oluşan 10.000 TL hasar aracın değerini 70.000 TL'ye düşürmektedir. Bu nedenle araç satın almadan önce araca ait hasar kayıt belgelerine ulaşmak ve dikkatli bir şekilde incelemek son derece önemlidir.
Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı nedir? Nasıl alınır? sorusu aracı kaza yapmış olan kişiler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Yaşanan trafik kazaları araçların değerini oldukça düşürmektedir. Bu nedenle araç kullanırken kurallara uymak ve dikkatli olmak son derece önemlidir. Maddi anlamda araç sahibine büyük zarar sunan bu işlem araç satın almak isteyenler için ise büyük avantajlar sunmaktadır.
Arac-Deger-Kaybi-Nedir-Nasil-Alinir-2-1024x683.jpg
Araç değer kaybı belgesi sigorta şirketinden alınmaktadır. Yaşanan kaza sonrasında kasko kapsamında sigorta şirketleri araç sürücülerine bir takım maddi yardımlarda bulunmaktadır. Bu nedenle hasar kaydına ulaşmak için sigorta şirketine başvurmak gerekmektedir. Herhangi bir nedenle sağlam araca sigorta şirketi tarafından hasarlı olarak belge sunulması halinde araç sürücüsünün tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.
Araç değer kaybı nedir? Nasıl alınır?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl ve Ne Şekilde Yapılmalıdır?​

Araç değer kaybı nedir? Nasıl alınır? diye araştıranlar için araç değer kaybı belgesi almadan önce birtakım evrakların toplanması gerekmektedir. Bu evraklarda herhangi bir eksiklik olması halinde değer kaybı belgesi alınamamaktadır. Araç değer kaybı belgesi almak için gerekli olan belgeler;
  • Kaza sonrasında çekilen olay yeri fotoğrafları,
  • Sigorta şirketi tarafından yapılan poliçe kayıtları,
  • Dava aşamasında tanık olmak isteyen kişiler varsa bu kişilerin bilgileri,
  • Ekspertizden kaza sonrasında alınacak olan rapor,
  • Tutulan kaza tespiti tutanağı,
  • Aracın kaza sonrası götürüldüğü servisten alınacak rapor ve ödenen ücretin faturasıdır.
2 yıllık zamanaşımına sahip olması nedeni ile evrakların kısa sürede toparlanıp araç değer kaybı için başvurulması son derece önemlidir.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,928
Mesajlar
3,580
Kullanıcılar
5,293
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst