Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araç Boya Çatlağı Nasıl Kapatılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Araçta boya çatlağı kapatma araç sahipleri, araç sahibi olmayı planlayanlar ve bu iş hakkında bilgi sahibi olmak isteyen tüm vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Araçlarda boya çatlağının oluşmuş olması araç sahiplerinin canlarını sıkan başlıca konular arasında yer almaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak aracın daha iyi görünmesini sağlamak ile birlikte satış esnasında değerinin yükselmesine de aracılık edecektir.

Oldukça dikkat edilmesi gereken bir işlem olan boya çatlağı kapatma konusu için uzman isimlerden destek alınması gerekmektedir. Uzman isimlerden destek alınması, sorunun kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması ve olası yeni problemlerin ortaya çıkmasının engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Gündelik hayat akışı içerisinde sıklık ile kullanılan hizmet ürünleri arasında yer alan araçlar, özellikle son dönemlerde ekonomi piyasalarında ve diğer alanlarda gelişen olumsuz faktörler sebebi ile oldukça büyük bir değere ulaşmışlardır. Bu noktada yeni bir araca sahip olmak konusunda bütçesi yetersiz kalan vatandaşlar, mevcut araçlarını daha uzun süreli kullanabilmek amacı ile araçlarında oluşan çizik ve çatlakları en iyi şekilde çözüme kavuşturmak istemektelerdir.

Bu noktada araçlarda sıklık ile gözlenen boya çatlağının nasıl giderileceğinin bilinmesi hem kullanım esnasında araç sahibini iyi hissettirecek hem de olası bir satış durumunda araç sahibinin cebine daha çok para girmesini sağlayacaktır. Halk arasında macun çatlağı olarak da bilinen boya çatlağı genellikle araçların tavan kısımlarında gözlenir.

Bu duruma sebep olan en büyük faktör ise yüksek sıcaklıkların genleşmeyi ortaya çıkarmasıdır. Boya çatlaklarını kendileri kapatmaya çalışan birçok araç sahibi bulunmaktadır. Ancak uzmanlar bu tür işlemlerin yapılması için ciddi bir teknik bilgiye ihtiyaç olduğunu ve bu sebep ile de bilgi ve deneyim olmadan kapatılmaya çalışılan çatlakların daha büyük problemlere yol açabileceğine dikkat çekmektelerdir.

Boya Çatlağı Hangi Yöntemler ile Kapatılabilir?

Boya Çatlağı Hangi Yöntemler ile Kapatılabilir?
Boya çatlağını kapatma yöntemleri, ilgili sorundan mustarip olan ve ilerde böyle bir sorun ile karşılaşması durumunda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini merak eden araç sahipleri tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Boya çatlaklarının giderilebilmesi için öncelikle boya sökücü kullanımı ile çatlağın bulunduğu bölgenin üzerinde ki boyanın sökülmesi gerekmektedir.

Bu işlem yapılırken kaportaya zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Boya çıkarıldıktan sonra kalan kısım zımparalanmalıdır. Zımpara işleminden sonra pürüzsüz hale getirilen yüzey için kaporta düzeltme işlemi uygulanmalıdır.

Yüzeyin düzeltilmesinden sonra ise bölgeye macun sürülüp tekrar zımpara yapılmalıdır. Çatlağın dışında kalan bölgeler için maskeleme yapılmalı ve çatlak uygun bir şekilde boyanmalıdır. Boyanın kurumasının ardından yüzey tekrar zımparalanmalı ve su ile temizlenmelidir. Bu işlemden sonra son bir kat daha boya sürülmelidir.

Boya Çatlağını Kapatırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boya çatlağını kapatırken dikkat edilmesi gerekenler, aracında oluşan çatlağı kapatmak isteyenler tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Öncelikle burada bilinmesi gereken en önemli nokta olası bir hatada kaportanın çizilebileceği ve sonuç olarak da hem görsel olarak hem de maddi olarak daha büyük problemlerin çıkabileceğidir.

Yetkili yerlerden aracın modeline uygun olan aletlerin ve boyanın alınması, dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Ancak ne olur ise olsun böyle bir işe girişmeden önce uzman birinden yardım alınması gerekmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,086
Son üye
msirikci
Üst