Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Arabam Çekildiğinde Neler Yapmalıyım?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araba çekilince yapılması gerekenler, araç sahipleri ve ileriki zamanlarda araç sahibi olmayı planlayan diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Aracını park ettiği yerde bulamayan vatandaşlar, sıklık ile araç çekimi durumlarına karşı izlemeleri gereken adımlar konusunda arama motorlarında araştırmalar yapmaktalardır.

Aracın park edildiği yerde olmaması durumunda yetkili birimlere ulaşmadan önce öncelikle aracın çalınıp çalınmadığından emin olunması gerekmektedir. Aracın çalınmadığını kesinleştirdikten sonra ise aracın çekildiği yere dair araştırmaların yapılması gerekmektedir. Aracın nerede olduğunun öğrenilmesinden sonra aracın bulunduğu yere gidere aracın geri alınmasına ilişkin yürütülmesi gereken işlemlerin başlatılması gerekir.

Eğer araç bir başka kişi tarafından kullanılıyor ise ruhsat sahibinin aracın teslim işleminde orada bulunması, yasalar ile zorunlu hale getirilmiştir. Aracın çekildiği otoparka gidildiğinde ilk olarak çekici ücretinin ve otopark giriş ücretinin ödenmesi gerekir. Gerekli ödemelerin yapılmasından sonra ise aracın çekilmiş olduğuna ilişkin tutulmuş olan raporun yetkililerden alınması gerekir. Bu belge, gerekli çekici ücretinin ve otopark giriş ücretinin ödendiğini kanıtlar niteliktedir.

Şirket Aracı Çekildiğinde Ne Yapılması Gerekir?​


Şirket Aracı Çekildiğinde Ne Yapılması Gerekir?


Şirket aracının çekilmesi durumunda yapılması gerekenler, bağlı bulunduğu şirkete ait olan bir aracı kullanan çalışanlar tarafından arama motorlarında sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bazı şirketler çalışanlarının pozisyonlarına göre haftanın 7 günü 24 saati şirket aracının çalışanda kalmasına izin verebilmektelerdir.

Bu durumlarda sorumluluğun tamamen aracı kullanan şirket çalışanında olması olası araç çekim işlemlerine karşı bilgili olmayı zorunlu hale getirmişti. Şahsi araçların otoparka çekilmesi durumunda ruhsatın aracı kullanan kişinin üzerine kayıtlı olmaması, aracın gerçek sahibinin aracı otoparktan çıkartmak için otoparka gelmesine sebep olmaktadır.

Ancak şirket araçlarında ruhsat sahibinin otoparka gelme zorunluluğunun olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında aracı kullanan kişi, kimliği ve şirketin imza sirküsü ile birlikte aracın çekilmiş olduğu otoparka giderek aracı teslim alabilmektedir. Tabi burada da aracı çıkarmadan önce otopark ücretinin ve çekici ücretinin ödenmesi, ardından da araç çekim belgesinin yetkililerden alınması gerekmektedir.

Arabanın Nereye Çekildiği Nasıl Öğrenilir?​

Aracın nereye çekildiğini sorgulama, araç sahipleri tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisini oluşturmaktadır. Aracını park ettiği yerde göremeyen vatandaşlar, ilk etapta nereyi aramaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmadıkları için olay karşısında kısa süreli bir panik yaşayabilmektelerdir.

Aracın çalınmadığından emin olduktan sonra aracın ekipler tarafından nereye götürüldüğünü öğrenmek gerekir. Bunun için ise iki farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden birincisi e- devlet sorgulaması, ikincisi ise SMS sorgulamasıdır. Çekilen aracın nereye götürüldüğünü e- devlet üzerinden öğrenmek için sisteme giriş yapılmalı ve e- hizmetler bölümünden “trafik ve ulaşım” kategorisine geçiş yapılmalıdır.

Açılan ekranda aracın çekilmiş olduğu otopark bilgisine ulaşılabilmektedir. Çekilen aracın nereye götürüldüğünü SMS üzerinden öğrenmek için ise PARK yazıp boşluk bırakıp aracın plakasını yazıp, 1550’ye kısa mesaj göndermek gerekmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst