Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Arabada Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Arabada lastik hava basıncı kaç olmalıdır? Arabanız ile yola çıkarken kontrol etmeniz gereken en temel noktalardan birisi aracınızın lastikleridir. Her binişten önce lastikleri kontrol etmek gereklidir. Bu kontrolün sebebi bir lastik patlamış, havası inmiş ya da hava basıncı düşmüş olabilir.

Lastiğinizin patlayıp patlamadığını ya da inip inmediğini anlamak kolay olsa da hava basıncını anlamak kolay değildir. Çünkü işin içine her bir lastik çeşidine özel hava basıncı girmektedir. Peki bu hava basıncı değerleri nelerdir?

Lastik Hava Basıncı Hangi Değerler Arasında Olmalıdır?​

Arabada lastik hava basıncı kaç olmalıdır? Sorusunun cevabında lastikleriniz için hava basınç değerini ölçeceğiniz zaman bar ya da PSI değerleri ile karşılaşacaksınız. Ülkemizde de PSI değerleri kullanılmaktadır. Fakat bazı firmalar, PSI yerine bar değerini kullanmayı tercih etmektedirler.

Bunun dolayısıyla eğer araç lastik hava basıncını ölçtürdüğünüzde bar değeri ile karşılaşırsanız bu değeri PSI'ya çevirmeniz gerekmektedir. 1 bar, 14,5 PSI’a olmakla birlikte PSI değerinizi daha basit bir şekilde hesaplamak için bazı internet sitelerini kullanabilirsiniz.
Arabada Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?

Arabada Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?​

Aracınızın viraj gibi bazı kabiliyetlerinde, fren yapmanız gereken durumlarda ya da yakıt tüketim performansında en iyi sürüş kalitesine ulaşabilmeniz için lastik hava basıncını düzenli aralıklarla kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Farklı marka ve farklı modellere sahip her bir aracın kendi lastik ölçülerine ait olan özel hava basınç değerleri mevcuttur.

Bunu öğrenmek için aracınızın kullanma kılavuzu, kaporta altında olan bilgi kâğıdı ya da kapı arasında olan sürücüyü bilgilendirmek için koyulan etiketlerden öğrenebilirsiniz. Lastik hava basınç değerleri bu bilgilendirmelerde mevcut olmak zorundadır. Eğer bilgilere buralardan ulaşamadıysanız internetten öğrenebilir veya en yakın lastikçiye giderek öğrenebilirsiniz.

Lastik Hava Basıncının Yüksek ya da Alçak Olması Durumunda Ne Olabilir?​

Arabada lastik hava basıncı kaç olmalıdır? Sorusunun cevabından sonra en önemli konu yüksek ve alçak basınçlı lastiklerin sebep olabilecekleri konulardır. Eğer aracınızın lastik hava basıncı düşük ise aracınızın yakıt harcamasında bir artış gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda aracınız gerekenden fazla efor sarf edecektir ve lastiklerinizin patlama ihtimali de artmaktadır.

Eğer lastik hava basıncı yüksek ise aracınızın taban kısmına hasar verebilir, yolculuğunuzun çok sert ve konforsuz geçmesine neden olabilir, maddi manevi zarara uğratabilir, aracınızın viraj kabiliyetini de düşürebilir. Arabada lastik hava basıncı kaç olmalıdır? Sorusunu sizler için cevapladık.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,105
Son üye
Arifkara
Üst