Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Arabada Amortisör Arızası


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
263
Arabada amortisör arızası nasıl anlaşılır? Sorusu çokça araştırılan konulardan biri olmaktadır. Arabalar günlük hayatımızın vazgeçilmezleri olsalar da belli dönemlerde kullanıma ve arabanın yaşına bağlı olarak arıza yapabilmektedirler. Arabada oluşan bir arıza çoğu zaman seslerden ya da çeşitli belirtilerden kendisini göstermektedir.

Bu nedenle arıza ışığı yanmasını beklemeden bazı durumlarda aracın çalışma seslerinden de arıza olduğunu anlayabilmemiz mümkün olmaktadır. Peki arabada amortisör arıza belirtileri neler olabilmektedir? Amortisör arızası ciddi bir hasar mıdır? Amortisör hangi durumlarda değiştirilir? Gibi soruların cevapları neler olmaktadır.

Arabada Amortisör Arızası Nasıl Anlaşılır?​

Amortisör bir arabanın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için son derece kritik parçalarından biridir. Amortisör çok genel bir tanımlama ile aracın içindeki makinelerin çalışma esnasında yaydığı titreşimleri düzenleyen ekipmanlardır. Amortisörün çalışma mantığı hareket yönünün tersine doğru bir akım oluşturarak sarsıntı ve titreşimin etkisini azaltmaktır.

Arabada kullanılan amörtisörlerde bu çalışma mantığına uygun olarak engebeli yerlerden geçerken yayların titreşimini azaltarak arabanın yolunda sarsılmadan gitmesine olanak sağlayan sistemler bütünüdür. Peki arabada amortisör arızası nasıl anlaşılır? Aşağıda detaylı olarak verilen belirtiler aracınızda mevcut ise muhtemelen amortisör sistemlerinizde bir problem olma olasılığı bulunmaktadır

Arabada Amortisör Arızası


  • Araba hareket halinde iken direksiyonda normal olmayan titreşimler görünmesi.
  • Dönemeçlerde aracın bir tarafa yönelmesi. Bu istemsiz bir yöneliş olup araç sürücüleri tarafından arabanın bir tarafa çekmesi olarak nitelendirilmektedir.
  • Aracın durma haline geçirilmesi esnasında öne doğru atılması. Bu atılma genelde ani olarak gerçekleştiği için sürücüler tarafından kolay anlaşılabilen belirtilerden olmaktadır. Amortisör arızasının boyutuna göre frenlerin tutma özelliğinin yitirilmesinden dolayı araç fren yaptığında hemen durma olayı gerçekleşmeyebilmektedir.
  • Amortisör ünitelerinin olduğu yerlerde ince yağ sızıntılarının görülmesi.
  • Araç seyir halinde iken yol tutuşunda meydana gelen bozuklukların tespit edilmesi.
  • Aracın lastiklerinde hep bir tarafın diğer tarafa göre daha fazla yıpranması.
  • Tümsek ve kasislerde aracın sağa sola yönelmesi ve araçtan gelen değişik sesler.
  • Aracın çok düşük hızlarda bile hareketlerinde kayma, savrulma, yolda tutunamama.

Arabada Amortisör Arızalarında Ne yapılmalı?​

Amortisör arabanın yol tutuşunu etkileyen ve düzenleyen sistemler bütünü olduğundan arıza durumları önemli durumlar olmaktadır.

Bu gibi belirtileri aracınızda gözlemliyorsanız mutlaka en yakın servise göstererek arızanın neden kaynaklandığını bulmalı ve arızayı tamir ettirmelisiniz. Arabada Amortisör arızası nasıl anlaşılır? Konusunda önemli olan bu arızanın bir an önce giderilmesine yönelik uzman bir servisten destek almaktır.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,463
Mesajlar
5,062
Kullanıcılar
10,046
Son üye
Sevgül Dağlı
Üst