Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araba Temizliği Konusunda Bilinmesi Gerekenler


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Bu gün sizlere Araba Temizliği Konusunda Bilinmesi Gerekenler neler? Araç temizliği detayları ve Araba temizleme için detaylara yani tüm püf noktalarına değindik. Kıyafetlerimiz, ev içerisinde ki pencereler, yer döşemeleri ve ev içerisinde kullandığımız eşyalar kullanıldıkça kirlenebilir veya tozlanabilirler. Sadece bunlar değil, insanlar da düzenli aralıklarla banyo yapma ihtiyacı duymaktadır.

Araba Temizliği Konusunda Bilinmesi Gerekenler​

Hem ev içerisinde hijyen sağlamak hem de kendi kişisel bakımımızı sağlamak adına temizliğe ihtiyaç duyarız. Tıpkı bunlar gibi dışarıda kalan bisikletimiz, motosikletimiz ve arabamız gibi araçlarında düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü bunlar her gün sokakta durmakta olup yağmur, çamur, toz ve çeşitli pisliklere maruz kalmaktadır.

Araba Yıkarken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?​

Araba yıkanırken hangi malzemelerin kullanılması gerektiği olukça önemli bir konudur. Çünkü insanlar banyo yaparken bulaşık deterjanı kullanamayıp onun yerine sabun, duş jeli ve şampuan gibi ürünler kullanmaktadır.

Yani yıkanıp temizlenmesi gereken her ne ise ona uygun bir temizlik malzemesi kullanılması şarttır. Özellikle araba yıkanırken kullanılacak sert veya sivri bir cisim araba boyasına zarar verip araba sahibinin maddi zarara uğramasına neden olmaktadır. Yine araba yıkarken yaygın olarak görülen fırça kullanımı çok doğru bir seçim olmayabilir.

Çünkü kullanılan bu fırçalar genellikle sertlik ve kıl tipi açısından araba yıkamaya uygun değildir. Bunun yerine araba yıkanırken bunun için üretilmiş sünger veya bezler tercih edilmelidir. Araba yıkarken sıradan bir deterjan kullanmak yerine araba şampuanı tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılacak araba şampuanının asit veya zarar verici herhangi bir madde içermiyor olmasına dikkat edilmelidir.

Bahsettiğimiz araba temizlemek için üretilmiş olan sünger, bez ve şampuanın yanında en önemli konu da su temini için kullanılacak hortumdur. Hortumun ağız kısmına takılacak bir aparat yardımı ile suda ki tazyik kolayca ayarlanabilmektedir. Bu nedenle bu aparatın iyi seçilmiş olması kullanım açısından oldukça konfor sağlamaktadır.
Araba Temizliği Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Araba Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?​

Araba yıkamaya başlamadan araba içerisindeki paspasların çıkartılıp yıkanması ve bir köşede kurumaya bırakılması gerekmektedir. Araba yıkamaya başlarken ise öncelikle arabanın her tarafı hortum yardımıyla iyice ıslatılmalıdır. Burada ki amaç kuş pisliği veya çamur gibi araba üzerinde katılaşmış durumda bulunan kirlerin yumuşatılmasını sağlamaktır.

Bu tür katılaşmış kirlerin yumuşatılması temizleme açısından kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca bu tür kirler sertleşmiş durumda olduklarından yumuşatılmadan temizlenmeye çalışıldığı takdirde araba boyasında çizik ve hasara yol açabilmektedir. Kirler yumuşadıktan sonra bir kovaya yeterli miktarda su ile araba şampuanı koyulmalı ve kovaya koyulan şampuanın köpürmesi sağlanmalıdır. Araba süngeri ya da bunun için üretilmiş bir bez ve köpüklü su kullanılarak araba yüzeyi iyice yıkanmalıdır. Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de teker lastikleridir.

Teker lastikleri yıkama işlemi sırasında mümkün olduğu kadar en sona bırakılmalıdır. Çünkü arabalarda en fazla kire ve çamura maruz kalan kısım burasıdır. Önce teker lastiklerinin yıkanması durumunda burada olan kir ve çamur arabanın diğer yüzeylerine bulaşacak ve bu temizlik işini zorlaştıracaktır. Köpüklü kalan yerler yeterli miktarda su ile durulanmalıdır. Son olarak arabanın içi de zarar vermeyecek türde bir temizlik malzemesi ile temizlenmeli ve eğer mümkünse elektrikli süpürge kullanılarak tozlar çekilmelidir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst