Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araba Nasıl Güçlendirilir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araba Nasıl Güçlendirilir? Güçlü araba nasıl yapılır? Arabaya güç nasıl katılır? Araba güçlendirme nasıl yapılır? Araç performansı nasıl artırılır? Bu soruları sizler için cevapladık. Araç güçlendirmeden ve performansını artırmadan önce yapılması ve bilinmesi gerekenler aşağıda yer almaktadır.

-Aracın marka modeli
-Fabrika çıkış verileri
-Yakıt tipi
-Kullanım amacı
-Anlık kondisyonu
-Arızası ve eksikleri
-İçinde bulunan sistemlerin durumu
-Kısacası işlem yapılacak aracın iyi tanınması gerekir.

Araba performansını artırmayı aracın hızını ve çekişini artırmak için veya yakıt ekonomisini verimli hale getirmek için tercih edilir. Çünkü bazı araçların üretim yıllarına bağlı olarak dayanıklılık adına ağır materyaller kullanıldığından aracın motor gücü ağırlığına yenik düşmüştür ve daha çok gaza basmayı gerektirdiğinden yakıt tüketimini önemli etkiler.

Performans artırmak belli güncellemeler ve yöntemler ile yapılabilir. Bunlar oldukça maliyetli ve kapsamlı olduğu gibi ufak tefek değişimler de yaparak araca göre belli oranda artılar sağlayabilir.

Araba Nasıl Güçlendirilir? Güçlü araba nasıl yapılır? Arabaya güç nasıl katılır? Araba güçlendirme nasıl yapılır? Araç performansı nasıl artırılır?


Araba Nasıl Güçlendirilir?​

Araç Performansını Artırabilecek Modifikasyonlar: -Uygun çapta ve hafiflikte jant seçmek -Kullanılan lastiklerin yola ve mevsime uygun performans lastikleriyle değişimi

-Ateşleme sistemlerini ve bujilerin yüksek voltaja ve ısıya dayanıklı olanlar ile değiştirmek

-Egzoz ve headers (Motordan egzozun ilk çıkış noktası) değişimi

-Motor yağının performans tipi ve araca uygun olması

-Hava filtresinin performans tip olması

-Araç enjeksiyon tip yakıt sistemli ise araç beynine beygir gücü ve tork artışına yönelik yazılımlar ile güncelleme yapılarak 'lere kadar artış görülebilir.

-Süspansiyon sistemlerinin spor yaylar ile uygunluğunu göz önünde bulundurarak değiştirmek -Aracın motoru hacminin artırılmasına bağlı geliştirmeler

-Komple motor değiştirmek (Swap)

-Motor emme sübaplarının genişletilmesi

-Motor üst kapağının limitler dahilinde ayarlama ve düzenlemeler yapılması

-Gereksiz ağırlıkların araçtan çıkarılması araç gelişimini yükseltecektir.

-Egzantirik milinin derecelendirilmesi sübapların farklı zamanlarda açılıp kapanmasına ve buna bağlı doğru yapılan ayarlamalar.

-Araçta turbo var ise daha büyük çaplı turbo ile değiştirmek -Yok ise aracı turbo ile yükseltmek vb.

Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Araçtaki yapılan değişimler aracın altyapısına bağlı fazla gelebilir. Aracın fazla hızlı olması frenlerin yüksek sürat ile baş edememesi ile karşılaşılabilir. Yapılan modifikasyonların araçtaki değişimlerin şase ve aktarıcılarda zorlanma ve kopmalar yapabileceği bir gerçektir bunun için şase güçlendirmeleri ve burkulmalara karşın kule gergi kitleri kullanılmalıdır.

Motor, egzoz, süspansiyon vb. araç emisyon değerlerindeki değişimler çevre kirliliğine ve trafik yönetmeliğinde çatışmalar sonucu cezai yaptırımlara neden olabilir. Araba güçlendirme nasıl yapılır? Güçlü araba nasıl yapılır? Araba Nasıl Güçlendirilir? Araç performansı nasıl artırılır? Arabaya güç nasıl katılır? Bu soruları sizler için cevapladık.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst