Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araba Motor Parçaları ve Görevleri


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Araba motor parçaları ve görevleri insanlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Araba motorunun asıl görevi motordaki enerjiyi mekanik enerjiye çevirmektir. Motor içerisinde yükselen ısı ile birlikte motor bunu mekanik enerjiye çevirir ve aracınız hareket eder. Araba motor parçaları önemli midir? Diyorsanız evet çünkü tek bir parça da ki arıza bile ölümcül sonuçlar doğurabilir. Araba motorları nasıl çalışır? Dediğimizde soruyu içten yanmalı motor mu yoksa dıştan yanmalı motor mu olduğuna göre değerlendirmemiz gerekir.

Araba Motorunun Ana Parçaları​

1-Karter​

Karter silindirin bloğunun alt parçası ile birlikte yağ karterinin bulunduğu kısma denir. Aynı zamanda krank milde buraya takılmaktadır ve silindir bloğunun alt parçasıdır.

2-Silindir Bloğu​

Araba motor parçaları ve görevleri denildiğinde en önemli parça olan silindir bloğu unutulmamalıdır. Motorun temel çerçevesini oluşturmakla kalmaz aynı zamanda motorun içerisinde bulunan ana parçadır. Motorun üç ana parçasından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Diğer parçalar ise karter ve silindir kapağıdır.

3-Silindir Kafası​

Silindir kafası motor için en önemli parçalardan biridir. Silindir kafası silindir bloğu ile bağlantı kurmaktadır.

4-Yağ Tavası​

Karter ile bağlantılı bir parça olma özelliği taşımaktadır genellikle karterin alt kısmına denir. Diğer ismi ise yağ karteridir Kalite bir şekilde üretilmezse yağ sızdırabilir. Aynı zamanda burası motor yağlarının depolanması görevini görmektedir. Araba motor parçaları ve görevleri dediğimizde en önemli görevlerden biri yağ tavasına düşmektedir. Aynı zamanda yağ tavasının alt kısmında yağ değişimi görevini gören tahliye aparatı bulunmaktadır. Buradaki parça kirli yağı gerektiğinde boşaltmak için kullanılır.

5-Contalar​

Görevi yüzeyler arasında dengeli bir bağlantının kurulmasıdır. Basit bir parça olsa da motor için gereklidir.

6-Pistonlar​

Pistonlar en önemli parçalardan biridir. Yukarı ve aşağı hareketler sergileyerek yanan yakıtı basınca dönüştürür buradan elde edilen enerji ise mekanik güce dönüştürülür.
Araba motor parçaları ve görevleri insanlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Araba motorunun asıl görevi motordaki enerjiyi mekanik enerjiye çevirmektir. Motor içerisinde yükselen ısı ile birlikte motor bunu mekanik enerjiye çevirir ve aracınız hareket eder.

Araba Motor Türleri ve Çalışma Biçimleri​

İçten Yanmalı Motor​

İçten yanmalı motorlar genellikle en çok tercih edilen motor türüdür. Ve birçok araba da sıklıkla karşımıza çıkarlar motor silindirleri yakıtı içerden yakar ve çalışır.

Dıştan Yanmalı Motor​

Dıştan yanmalı motor pek tercih edilmese de önemlidir. Dıştan yanmalı motor Adından da anlaşılacağı gibi motor silindirleri yakıtı dışarıda yakar.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,087
Son üye
Berkbaha
Üst