TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araba Lastiği Nasıl Parlatılır?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,114
Tepkime puanı
225
Araba Lastiği Nasıl Parlatılır? Araç sahibi olan her insan arabasının aksesuarlarının bakımlı olmasını ister. Kendi evindeki düzenli ve titiz tavrını birebir arabaları için sergileyen insanların sayısı oldukça fazla. Araba park halindeyken yahut seyirdeyken dışarıdan temiz ve bakımlı görünmesi, sürücüsü için ayrı bir değerdir.

Araba Lastiği Nasıl Parlatılır?​

Nasıl ki insan kendi dış görünümüne dikkat ediyorsa arabasına da aynı özeni gösterir. Nasıl ki takım elbise giyip kravatını takıyorsa arabasını yıkayıp lastiklerini de parlatmalı. Arabayı yıkamak dış görünüm için yetmez. Ayakkabınızı boyamadığınızı düşünün! Aynı şey. Arabanızın içi dışı tertemiz ancak lastiklerinin kirli olduğunu görmek sizi de rahatsız etmez mi? Bu durum sizde olduğu kadar çevrenizde de göze çarpar ve araç sürücüsü olarak özgüveninizi azaltır.

Lastikleri Parlatmak İçin Ne Gerekir?​

Arabanızın lastiklerini parlatmak için birçok yöntem deneyebilir ya da kısa yolda giderek biraz masraf yaparak bu işe özel malzemeler satın alabilirsiniz. Ancak bu işi masrafsız bitirmek araba sahiplerinin işine gelmektedir. Çoğu insanın bir bardak kadar gazlı asitli içecek içine az miktarda şeker katarak kolayca lastik parlatacak spreyi ürettiğine şahit olabiliyoruz.
Araba Lastiği Nasıl Parlatılır?
Bu yöntem kısa bir süre için etkili olabilir. Bunun yanı sıra sabunlu sıcak su, tıraş köpüğü ve sünger yardımıyla lastik parlatmak da ayrı bir yönetim olarak kullanılabilir. Lastikleri elma sirkesi ile yıkamak ve bir süre sonra kuru bir bez yardımıyla temizlemek de etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Marketlerde satılan kaliteli parlatıcılar almaktansa bu bahsi geçen yöntemlerle temizlik yapılması çoğu kişinin tercihidir. Ancak bu yöntemler bir iki günü kurtarmakla sınırlı kalacaktır.

Lastik Parlatırken Nelere Dikkat Edilmeli?​

Lastikler yol koşullarından dolayı kirlenir ve tekerleklerin yağ sisteminden sızan malzemeler ile bu kir yapışkan bir hale gelir. Bu nedenle sadece lastiklerin dış yanaklarını yıkamak yetersiz kalacaktır. Lastik kısmından önce jantları bir kova içine koyacağınız su ve köpük yardımıyla iyice temizlemeniz gerekir. Bu temizliğin ardından yeni bir su kovası ayarlayıp lastiklere geçebilirsiniz ya da herhangi bir sprey yardımıyla lastik parlatma işlemine devam edebilirsiniz.

Evde Hazırlanan Karışımlar Lastiğin Performansını Nasıl Etkiler?​

Evde bir kova içinde hazırladığınız köpüklü su karışımı, elma sirkesi ya da tıraş köpüğü ile temizlik yöntemleri aracınızın lastiğine yakıcı, delici bir etki etmediği sürece sorun oluşturmayacaktır. Lastiği eritecek derecede bir kimyasal vb. kullanımı tabi ki performansa olumsuz bir dönüş sağlayacaktır. Böyle bir kimyasal kullanmayı da tercih etmek oldukça sakıncalıdır.

Parlatılan Lastiğin Araç Performansına Etkisi Var mı?​

Lastiklerin yerle temas eden kısımları bu parlatma işleminin dışında kalmaktadır. Eğer lastik tamamen su ile yıkansa dahi yere temas eden kısımlara bir malzeme yerleştirilmeyeceği yahut sökülmeyeceği için aracın hızına ve performansına hiçbir katkısı olmayacaktır. Lastik parlatma işlemi aracın dış görünümü ve cilve kazanması adına bir detaydır. Bu detay araç sahibinin kendine olan güvenini de öne çıkarır.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,576
Kullanıcılar
5,227
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst