Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Araba Jantı Nasıl Boyanır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Araba Jantı Nasıl Boyanır? Araç jantı boyama işlemleri neler? Jant boyarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Jant; araba için hem göze hitap eden hem de teknik işlevlere sahip olan bir parçadır. Araba üzerindeki işlevi kadar, dışarıdan duruşu, araç ile uyumlu oluşu ve modeli gibi detaylar da araç kullanıcıları için önem taşır. Jant; lastiğin iç kısmında, çember şeklinde bulunur.

Jant temizliği neden önemlidir?​

Jantların aracı gösteren önemli bir parça olması bakımından her daim temiz ve parlak tutulması kullanıcılar açısından büyük önem taşımaktadır. Boyama işlemi öncesinde jantın temiz olması, uygulanan boyanın daha kolay tutması ve pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi adına önemli bir detaydır.

Jant temizleme işlemi nasıl yapılır?​

Arabamızın üstünde bulunan jantlar bijon anahtarı yardımı ile söküldükten sonra tercihen açık alanda ancak rüzgar almayan bir yerde (etrafta uçuşan toz, polen vs. yapışmaması adına) jantın üzerindeki demir tozu, boya kalıntıları ve kir, jant temizleme spreyi uygulayarak temizlenir.

Uygulanacak olan jant temizleme spreyi; yapı marketler, temizlik ürünleri satan mağazalardan, oto aksesuar mağazalarından ve ya benzin istasyonlarının market bölümünden temin edilebilir. Spreyi uyguladıktan sonra tel fırça yardımı ile köse yerlerdeki pas ve kir temizlenir ve sıfır zımpara ile jantın yüzeyi zımparalanarak pürüzsüz yüzey elde edilir. Temiz bir bezle kurulandıktan sonra boyama işlemine geçilir.

Jant maskeleme işlemi nasıl yapılır?​

Boyama işlemi yapılmadan önce maskeleme işlemi uygulamak lastiğin uygulanacak olan boyadan korunması için önemlidir. Bu işlemi yaparken kağıt bant ve gazete kullanmak yeterli olacaktır. Jant ile lastiğin birleştiği yer gazete ile örtülür ve sabitlemek için kağıt bant kullanılır.

Araba Jantı Nasıl Boyanır? Araç jantı boyama işlemleri neler? Jant boyarken dikkat edilmesi gerekenler neler?


Sprey boya ile Araba Jantı Nasıl Boyanır?​

Maskeleme işlemi yapıldıktan sonra kendi tercihinize göre seçmiş olduğunuz herhangi bir sprey boya ile sağdan sola ve soldan sağa olarak, her yere eşit miktarda boya gelecek şekilde boyama işlemi gerçekleştirilir. Uygulayacağınız boya kalitesine ve rengine göre farklılık gösterse de genel olarak tek kat boya işlemi yeterli görülmez.

Bu sebeple en az iki kat olacak şekilde boya işlemi uygulanır. İstenilen ton elde edilene kadar boya işlemi uygulamak mümkündür. İlk kat boya yapıldıktan sonra beklemeye gerek olmadan ikinci kat boyama işlemi uygulanabilir. İşlemler arasında beklemeye gerek yoktur. Boyama yapıldıktan sonra ortalama bir saat içerisinde boya kurumuş olur.

Boya kuruduktan sonra boyaya uyumlu bir sprey vernik ile boyanın üzerine vernik geçilerek işlem sonlandırılır ve vernik kurumaya bırakılır. Seçilen verniğin boya ile uyumlu olması, uygulama sonrasında boyanın kabarmaması için büyük önem taşır. Bu sebeple boya alınırken aynı anda verdiğin de alınması önerilir.

Boyama ve vernik işlemleri bittikten sonra jantların üzerindeki maske sökülür. Aynı işlem sırası ile tüm jantlara uygulandıktan sonra arabaya takılır. İşlem sonrasında aracın birkaç gün yıkanmaması, tazyikli su görmemesi önerilir. Jant boyama işlemi sırasında eldiven ve maske kullanımı oluşabilecek alerjik bir durumu önlemek adına tavsiye edilir
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst