Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

ALTAY Tankı İçin Güney Kore ile Görüşmeler Sürüyor


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,244
Tepkime puanı
258
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Kore Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı arasında savunma sanayi kapsamında görüşmeler devam ediyor. Her iki ülke arasında ALTAY Tankı için güç grubuna özel mutabakat imzalanması planlanırken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan dikkat çekici açıklamalar geldi.

Çavuşoğlu, ALTAY Tankı’nın güç grubu yani motor ve şanzımanıyla ilgili niyet mektubu imzalandığını resmi olarak duyurdu. Bunun üzerine iki ülke ALTAY tankı için bir kez daha masaya oturacak. Kore Cumhuriyeti Savunma Sanayi Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı arasında iş birliği mutabakat zaptı imzalanması için müzakereler devam ediyor.

Görüşmeler hız kazanırken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun yanı sıra şirket temsilcilerinden de önemli açıklamalar geldi. Kore medyasında geniş yankı bulan haberler göre Güney Koreli Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. şirketleri, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın motor ve transmisyonunu BMC için üretecek.

ALTAY Ana Muhabere Tankı Özellikleri

ALTAY Ana Muhabere Tankı Özellikleri
Güney Kore merkezli şirketlerin ALTAY Tankı motoru için yapacağı üretimin önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam etmesi bekleniyor. ALTAY projesi kapsamında; üstün teknoloji ürünü silah sistemleriyle donatılmış tank üretiliyor. Yüksek hareket ve beka kabiliyeti olan, uzun menzilli ve etkili ateş-darbe gücüne sahip ayrıca elektronik harekât kabiliyeti yüksek bir tank olarak savunma sanayindeki yerini alması bekleniyor.

Bu tankın yurt içinde tasarlanıp prototip üretimi de yetkililer tarafından yapılıyor. 2008 yılında sözleşmesi imzalanan ALTAY Tankı projesinin ilk etabında 2 adet prototip üretildi. Bununla birlikte 9 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında atılan imzalara göre, 250 adet ALTAY Tankının seri üretimini BMC üstlenecek. Edinilen son bilgilere göre ALTAY Tankı’nın, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesinde sona gelinmiş fakat Almanya’nın motor ve transmisyon ambargosu yüzünden T 0 aşaması tamamlanamamıştır.

Güney Kore K2 Black Panther Geliştirilecek

Güney Kore ordusunun en yeni tankı olarak bilinen K2 Tankı, 2014 yılından bu yana üretimine devam ediliyor. K2 Tankın tasarımı, dizaynı ve üretimi tamamen Güney Kore’ye aitken yabancı güç paketi yerine yerli motor kullanılmasıyla birlikte tankın yerlilik oranı da arttırılmış oldu.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,446
Mesajlar
5,020
Kullanıcılar
9,724
Son üye
zepfaruk
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst