Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Almanya Elektrikli Araçlar İçin Devlet Teşvikini Arttırdı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Özellikle son yıllarda otomotiv sektörü büyük bir değişim içine girdi. Dünyanın dört bir yanında içten yanmalı motora sahip otomobiller, yerini elektrikli ve hibrit motorlu modellere bırakmaya başladı. Otomotiv sektörünün önde gelen markaları da önümüzdeki yıllardan itibaren elektrikli araçlara ağırlık vereceklerini açıkladı.

Otomotiv sektöründe bu tür bir değişim gündemdeyken Almanya’dan da dikkat çekici bir hamle geldi. Almanya’da Federal Ekonomi ve İhracat Kontrolü Dairesi, elektrikli ve plug in hibrit araçlara yönelik devlet teşviklerini arttırdı. Alman basınında geniş yankı bulan habere göre bu sektördeki araçlar için verilen devlet teşvikleri 2021 yılında geçen yıla göre 4.7 kat arttı.

2022 Yılında Yeni Teşvikler Gelecek

2022 Yılında Yeni Teşvikler Gelecek
Almanya’da 2020 yılında söz konusu araçlar için 652 milyon Euro teşvik verilirken bu rakam 2021’de 3 milyar Euro seviyesini aştı. Teşvikler için başvuruda bulunanların sayısı da 229 bin 951’den 585 bine yükseldi. Alman hükümetinin gelecek yıl da benzer bir adım atacağı konuşuluyor.

Nitekim süresi bu yılın sonunda dolacak olan elektrikli araç teşviklerinin 2022 yılı sonuna kadar uzatılması gündemdeki önemini koruyor. Alman hükümeti, bu sektördeki teşvikleri gelecek yıl sonuna kadar uzatarak, ülkede elektrikli araçlara olan talebi arttırmayı hedefliyor.

Emisyon salımı hedeflerine ulaşmak amacıyla çok titiz hareket eden Almanya’da 2030 yılına kadar trafikte 15 milyon elektrikli otomobil olacak. Bu kapsamda liste fiyatı 40 bin Euro’nun altında olan elektrikli otomobiller için 9 bin Euro devlet ve üretici teşviki bulunuyor.

Elektrikli Şarj İstasyonu Sayısı Katlandı

Bununla birlikte Almanya’da enerji piyasası düzenleyici kurumu Federal Ağ İdaresi, elektrikli şarj istasyonlarına yönelik güncel verileri paylaştı. İdare’nin paylaştığı veriler baz alındığında Almanya’da kamuya açık elektrikli otomobil şarj istasyonu sayısı 1 Aralık itibariyle 11 bin 600 artarak 50 bin 901’e yükseldi. Alman hükümeti otomotiv sektörünün iklim dostu olması için ülke çapında 1 milyon elektrikli şarj istasyonu kuracak.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst