Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Akünün Ömrü Ne Kadar?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
''Akünün ömrü ne kadar?' sorusu sıkça karşılaşılan motorlu taşıt sahipleri tarafından oldukça dikkat çeken konulardan biridir. Akü, kesintisiz güç kaynağı olarak da ifade edilmektedir. Akünün ev yaşamı için, endüstriyel ve medikal ortamlar için, datacenter ve kompleks yapılar için çeşitleri bulunmaktadır.

Kendi aralarında sıralanan akü çeşitleri de kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Bu açıklamalardan sonra akünün tam olarak ne olduğu hangi alanlarda kullanılabileceğini bilmek gerekmektedir. Araç aküsünün ilk etapta görevi elektrik akımının marş motoruna iletimini sağlamaktır. Akümülatör, akü, akımtoplar, batarya ya da biriktireç olarak da geçmektedir.
car-970353_1920-1-1024x682.jpg


Çeşitli isimlerle anılsa da faaliyet gösterdiği alanlar farklılık gösterse de görev kapsamı sabittir denilebilmektedir. Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak biriktirip istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak kullanma imkanı sunan bir cihaz formatında olmaktadır. Genelde araçlarda elektriği marş motoruna ileten akü olarak bilinmektedir. Benzinli ve dizel araçlarda bulunmaktadır. Günümüzde yalnızca araçlarda kullanılmakla kalmayıp elektrik enerjisinin depolanması gerektiğinde kullanılması amacıyla da kullanılmaktadır.
car-1564296_1920-1-1024x698.jpg

Bir Akünün Ömrü Ne Kadardır?​

''Akünün ömrü ne kadar?' sorusuna verilecek en uygun cevap aracın kullanımına bağlı olarak değişkenlik göstermesidir. Normal şartlarda beş ile altı yıl içerisinde bir kullanım ömrüne sahip akü bu süre sonunda muhakkak değiştirilmelidir. Standart özelliklere sahip bir sürücünün günde iki kez kullandığı araçta bulunan akünün ömrü yaklaşık 5-6 yıl arasındadır.

Kullanılan araca, aracın kullanım sıklığına ve akünün özelliklerine göre de akü ömrü değişmektedir. Havanın çok sıcak veya aşırı soğuk olması, araçta klima bulunması, aracın daha çok kısa mesafeler için tercih edilmesi ise akü ömrünü kısaltan etmenler arasında yer almaktadır. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak akü ile sorun yaşamamak için araçta elektronik özelliklerin kullanımının azaltılması gerekmektedir.
rechargeable-battery-147182_1280-1-1024x650.png''Akünün ömrü ne kadar?' sorusu kadar akünün uzun ömürlü olarak kullanılması için gerekli olanlarda önemlidir. Özellikle motorlu taşıtlarda kullanılan klima akünün ömrünü en olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

Daha uzun ömürlü bir akü kullanımı için daha çok kısa mesafelerde kullanıla aracın bu kısa mesafeli sürüşlerin ardından da bir uzun mesafe sürüşlerde tercih edilmesi gerekmekte olup kısa mesafelerde gereksiz tüm elektrolitler kullanımı azaltılmalıdır ya da tamamen terk edilmelidir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,103
Son üye
josesulo
Üst