Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Akü ömrü bittiği zaman yeni bir model almak gereklidir. Alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle de kış aylarında yolda kalmamak için kaliteli bir akü seçilmesi son derece önem arz eder. Bu nedenle en doğru tercih etmek gereklidir.

Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?​

Akü seçimi yaparken araç için en uygun model seçilmelidir. Burada akü satıcısının alıcıya verdiği bilgi son derece önemlidir. Alırken aracın eski aküsü ile benzer özelliklerde olan bir model seçilmelidir. Akü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi eski akü ile benzer nitelikte olan bir model satın alınmasıdır.

Akü Alımında Ne Tür Akü Tercih Edilmeli?​

Akü alımı yaparken tip itibari ile stator akü için 2 akü tipi de sulu tip akü olmalıdır. Ayrıca AGM akü ağır hizmet tipi akü efb akü tipi özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Yeni satın alacak olduğunuz akünün eski akü ile benzer marş kapasitesi ve değeri olmalıdır.

Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Start stop akü tipi yerine sulu tip akü kullanımı mümkün olmaz. EFB tipi akğ sulu tip akü yerine kullanılabilir. Akü satın alırken akünün kalitesi ve araca uygun bir model seçilmesi son derece önemlidir. Satın alımında mutlaka daha önce kullanmış olduğunuz eski akünüz ile benzer özelliklerde tercih etmelisiniz.

Eski Akü ile Benzer Özellikte Akü Alımı​

Akü satın alırken aracınızda daha önce kullanmış olduğunuz akü ile benzer özellikte alınması önemlidir. Bunu anlayabilmek için akünün kataloğuna bakılabilir. Akünün fiziksel kriterlerinin iyice incelenmesi gereklidir. Mesela yeni alacağınız akünün boyutları eskisi ile benzer boyutlarda mı bunu kontrol edin.

Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Hold down adı verilen uzun ve kısa kenarlarda yer alan akünün sabitlenmesi için destek veren çıkıntıların aracınıza uygunluğunu kontrol edin. Ayrıca yeni alacak olduğunuz akünün kutup başlarının ölçü ve tip olarak daha önce kullanmış olduğunuz model ile benzerliğini kontrol etmenizde fayda var. Akü alırken mutlaka aracınız için uygun olan doğru ötürü tercih etmelisiniz. Aksi halde yanlış seçimden kaynaklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Akü Kapasitesi Nasıl Olmalı?​

Burada dikkat edilmesi gerekli olan en önemli nokta alternatörün akü ile uygun olup olmadığıdır. Akünün araç tüketiminin çok üstünde bir kapasiteye sahip olması durumunda kablolar aşırı ısınır ve buna bağlı olarak zarar görür.

Alternatörün yetersiz kaldığı durumda ise yeterli olarak şarj edilmez. Seçilen akünün aracın elektrik tüketimine karşılık veremiyor olması kış mevsiminde marş basma problemini ortaya çıkarır. Akü seçiminin doğru bir şekilde yapılmasının ardından yapılacak olan işlem aracın şarj sisteminin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edilmesi olmalıdır. Bu kontrol işleme her zaman şarjı tam dolu olan bir akü kullanılarak yapılması gereklidir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst