Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Adblue Nedir? Ne İşe Yarar? Adblue Bitince Ne Olur?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Adblue kullanımı, arama motorlarında sıklık ile sorgulanan araç terimlerinin arasında yer almaktadır. Standartların yakalanması amacı ile kullanımı zorunlu hale getirilmiş olan Adblue’nun anlamı, kullanım amacı ve bitmesi durumunda ortaya çıkabilecek sorunlar, araç sahipleri ve araç sahibi olmayı planlayan diğer tüketiciler tarafından merak edilmektedir.

Adblue’nun kullanım amacının bilinmesinden önce söz konusu terimin ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Dizel motorlara sahip olan otobüsler, midibüsler, kamyonlar ve diğer vasıtalar için kullanılan Adblue, ilgili vasıtaların egzoz emisyonunun sağlanmasında önemli bir role sahiptir.

Sıvı formda olan Adblue ile kimyasal ayrıştırma gerçekleştirilir ve bu ayrıştırma ile birlikte azotoksikler, su buharı ile azot gazına dönüştürülerek egzozdan dışarıya verilir. Bu dönüşüm sayesinde egzoz dumanının hava kirliliği üzerinde ki etkisi minimum seviyeye indirilmiş olur. Sıvı formda olan Adblue, dizel yakıtlı araçların sebep olduğu NOx emisyonunu kimyasal açıdan azaltan bir araçtır.

Toksik olmayan ve su berraklığına sahip olan bu sıvı, ürenin iyonize su içerisinde yüzde 32,5 oranında çözülmüş halidir. Ayrıca Adblue, taşınabilir sıvılar kategorisinde en düşük seviyede risk barındıran sıvılar arasında yer almaktadır.

Adblue Biterse Ne Olur?​

Adblue Biterse Ne Olur?
Adblue’nun bitmesi durumunda yaşanacak olanlar, dizel motorlu araçlara sahip olan vatandaşlar ve ilerleyen dönemlerde dizel motorlu araçlardan birine sahip olmayı planlayan diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır.

Dizel yakıtların hava kirliliğine etkilerinin minimum düzeye indirilmesini sağlayan bu sıvının bitmesi durumunda ortaya çıkabilecek problemler sıklık ile araştırılmaktadır. Araçta bulunan Adblue tankının dolu olması durumunda araç ile kesintisiz olarak 10- 15 bin kilometre aralığında yol kat etmek mümkündür. Elbette ki bu kilometre değerleri araçtan araca göre değişmektedir.

Adblue tankının boşalması durumunda aracın yakıt püskürtme sisteminin performansı otomatik olarak azalır. Zamanla aracın çekiş kuvveti de düşer. Ayrıca Adblue’nun bitmesi durumunda yasal çerçevede belirlenmiş olan emisyon düzeyleri de aşılır.

Adblue’nun tükenmesi, katalizörün hasar görmesine sebep olur. Sıvının tükenmesi ile birlikte filtrelerden sıvı geçişi sağlanamadığı için araç filtrelerinde kuruma başlar ve filtreler kısa süre içerisinde büzüşür. Bir süre sonra araç sisteme zarar gelmemesi için stop eder ve çalışmaz konuma gelir.

Adblue Arızası Nedir?​

Adblue arızası, dizel araçlar için önemli bir konumda bulunan bu sıvı açısından araç sahiplerinin bilmesi gereken konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizel araçlar her bin kilometrede yaklaşık olarak 1 litre Adblue sıvısına ihtiyaç duyarlar. Adblue arızaları ise genellikle Adblue pompalarında meydana gelir. Bu arızanın maliyeti oldukça yüksektir.

Bu neden ile Adblue pompasının özenli bir şekilde saklanması gerekir. Adblue sıvısı -11 derecede donmaktadır. -6 derece ile 25 derece arasında ideal koşullarda muhafaza edilebilen bu sıvı, 1 yıl boyunca güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst