Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

ABD’den Endonezya’ya 14 Milyar Dolarlık F-15 Satışı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Savunma sektörüyle ilgili son gelişmeler basında geniş yankı bulmaya devam ediyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı, Endonezya’ya yönelik olası F-15 savaş uçağı satışına onay verdiğini duyurdu. Henüz resmi bir anlaşma yapılmazken, iki ülke arasında belirtilen şekilde imzalar atılırsa, anlaşmanın bedeli yaklaşık 14 milyar dolar olacak.

ABD ile Endonezya arasındaki F-15 savaş uçağı satışı, savunma sektörü ve basında geniş yankı buldu. ABD’de Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından Kongre yetkililerine bilgi notu iletildi. Edinilen bilgilere göre bu notta en önemli maddelerden biri de ABD’nin Endonezya’ya yapacağı F-15 savaş uçağı satışına yönelikti. Söz konusu bilgi notunda Endonezya’ya yönelik 36 adet F-15ID (Endonezya’ya özel versiyon) satışına onay verildiği ifadesi yer aldı.

Endonezya’ya 36 Adet F-15ID Satılacak

Endonezya’ya 36 Adet F-15ID Satılacak
ABD ile Endonezya arasında imzalanması beklenen savaş uçağı satış anlaşmasının rakamları da ortaya çıktı. Notta yer alan bilgilere göre Endonezya’ya yönelik 36 adet F-15ID savaş uçağı satışının son derece kapsamlı olduğu ifade edildi. Eğer bu anlaşma resmi olarak gerçekleşir ve iki ülke arasında imzalar atılırsa, satış bedeli 13.9 milyar dolar olacak.

Yaklaşık 14 milyar dolarlık savaş uçağı satış anlaşması basında geniş yankı buldu. ABD’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu olası satış, Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan önemli bir bölgesel ortağın güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. Endonezya’ya güçlü ve etkili bir öz savunma yeteneği geliştirme ve sürdürmede yardımcı olmak ABD ulusal çıkarları için hayati önem taşımaktadır.”

Bölgedeki Askeri Dengeler Korunacak

Bu satışın gerçekleşmesi halinde Endonezya’nın çok karmaşık bir hava ve deniz alanı genelinde daha fazla caydırıcılık ve hava savunma kapsamı sağlayacağı belirtildi. Ayrıca ülkenin şu anda ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesinin de çok yükseleceği ifade edildi. ABD Pentagon yetkilileri olası satış hakkında “Endonezya, bu uçakları ve teçhizatı silahlı kuvvetlerine dahil etmekte hiçbir zorluk çekmeyecek.” ifadelerini kullandı. Öte yandan bu uçak satışının bölgedeki askeri dengeleri değiştirmeyeceği belirtildi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst