Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Girecek


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye'nin ilk yerli ana muharebe tankı ALTAY'da kullanılan motorun tedariki sürecinde işlemler tamamlandı. Güney Kore’den yapılacak ziyaret ile ülkede ALTAY tankının motor tedarikine ilişkin son imzalar atılacak. Savunma sanayiinde adından sık sık söz ettiren ALTAY tankı, son dönemde dünya çapında ilgi görüyor.

Türkiye’nin ilk ana muharebe tankı ALTAY motoru Güney Kore’den tedarik edilecek. Türkiye ile Güney Kore yetkilileri arasında atılması beklenen imzalar için sona gelindi. ALTAY tankı ile ilgili önceki gelişmeleri resmi sosyal medya hesabından duyuran Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, heyecanlandıran bir haber verdi.

ALTAY tankı motor tedariki için Güney Kore ile Türkiye arasında niyet beyanı imzalandı. Nihai imzaların atılması için Güney Kore heyetinin Türkiye’ye gelip anlaşmayı sona erdirmesi bekleniyor. ALTAY tankı, son dönemde tüm dünyada büyük ilgi gören savunma araçları arasında öne çıkıyor.

ALTAY Motoru Güney Kore'den

ALTAY Motoru Güney Kore'den


Yerli motorun geliştirme süreci devam ederken, ALTAY tanklarında ilk etapta kullanılacak motor için Güney Kore hükümetiyle anlaşıldı. 2018 yılında sözleşmesi uygulamaya giren Batu motoru ile tankın ilk prototipi entegre edildi. Bununla birlikte bin 500 beygir motor gücüne sahip ALTAY motorunda transmisyon aşamasına gelindi.

Son imzaların da atılmasıyla birlikte motorun 2023 yılında çalıştırılması bekleniyor. Gerekli testler yapıldıktan sonra ALTAY tankı TSK’ya 2023 yılından itibaren teslim edilecek. ALTAY tankı, Türkiye’de geliştirilen 3. nesil ana muharebe tankı olarak öne çıkıyor. ALTAY ismi, Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordu komutanı Fahrettin ALTAY’dan aldı.

250 ALTAY Tankı Seri Üretime Girecek

Geleceğin muharebe şartlarına uygun olarak geliştirilen ALTAY ana muharebe tankının projeleri sadece Türkiye’de değil dünya basınında da sık sık dikkat çekiyor. 2018 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı ile BMC (British Motor Company) arasında imzalanan seri üretim sözleşmesi ile ALTAY tankı üretimine başlandı.

Savunma Sanayiinde Türkiye’ye bir sınıf daha atlatacak bu hamle ile ALTAY tankı üretim süreci başladı. Proje kapsamında ana yüklenici olarak hizmet veren BMC, sözleşmeye göre 250 adet ALTAY tankı üretecek. Seri üretimle hazırlanması beklenen bu projeyle 2023 yılında 250 adet ALTAY tankının TSK envanterine girmesi bekleniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,060
Son üye
Rüstem Yıldırım
Üst