Yerli ve Milli Otomobil için Detaylar

Yerli ve Milli Otomobil için Detaylar Neler? Türkiye’nin beklediği gün geldi ve çattı. Fikri ilk olarak 2011 yılında atılan ve resmi olarak girişimlerin 2017 yılında gerçekleştiği milli otomobil projesinde sona gelindi.

Yerli ve Milli Otomobil için Detaylar Neler? Türkiye’nin beklediği gün geldi ve çattı. Fikri ilk olarak 2011 yılında atılan ve resmi olarak girişimlerin 2017 yılında gerçekleştiği milli otomobil projesinde sona gelindi. 27 Aralık 2019 Cuma günü gerçekleştirilecek olan tanıtım toplantısında yerli otomobil için detaylar belli olacak ve prototip tanıtımı gerçekleştirilecek. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağlamasının beklendiği toplantıda, prototip sürüşünün de yine Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor.

Yerli ve Milli Otomobil İçin Detaylar Neler?

Türkiye’nin milli projesi olan ve global çerçevede önem taşıyan yerli otomobilin ilk üretimi yapıldı ve kamuoyu ile paylaşılmaya hazır hale getirildi. Yapılacak olan tanıtım toplantısında yerli otomobile dair merak edilen tüm soruların cevap bulması bekleniyor.

Yerli Otomobil Tanıtım Toplantısı Nerede Yapılacak?

Yerli ve milli otomobil için detaylar gelmeye devam ediyor. Yapılan resmi açıklamalara göre 27 Aralık günü gerçekleştirilecek olan yerli  otomobil tanıtım toplantısı Bilişim Vadisi’nde yapılacak. Bilişim Vadisi Kocaeli’nde ve Gebze ilçesinde bulunuyor. Yan sanayi firmalarına ve limana yakınlığı ile bilinen bu yerde, 2018 senesinden beri büyük teknolojik çalışmalar yapılıyor. Yazılım geliştirme, robotik kodlama ve benzeri gibi büyük teknolojik çalışmalarının AR-GE çalışmalarının yapıldığı bu yerde yerli otomobillerin tanıtımı gerçekleştirilecek ve ilk sürüş deneyimlenecek.

Yerli ve Milli Otomobil için Detaylar
Yerli ve Milli Otomobil için Detaylar

İlk Yerli Otomobil Üretiminin Arkasındaki Şirketler

Yerli ve milli otomobil için detaylar hakkında sunulabilecek olan bilgilerden bir tanesi de; ilk yerli otomobil üretimini gerçekleştiren şirketler. Bu otomobilin ilk örneğinin arkasında beş şirket bulunuyor. Turkcell, Zorlu Holding, Kıraça Holding, Anadolu Grubu ve BMC şirketlerinin taşın altına elini koyduğu projenin sonuna gelindi ve prototip oluşturuldu. Oluşturulan bu protatip Bakan Varank tarafından paylaşıldı ve kamuoyunda heyecanın yaşanmasına neden oldu. Gerçekleştirilecek olan toplantıda, bu beş şirketin katkıları ile oluşturulan yeli ve milli araç tüm Türkiye’ye tanıtılacak. Yapılacak olan tanıtım toplantısının ardından neler yaşanacağı şimdiden merak konusu…

Seri Üretime Ne Zaman Geçilecek?

Resmi olarak çalışmaların 2017 senesinde başladığı yerli otomobil projesinde seri üretimin 2021 yılında başlayacağı duyuruldu. Daha önce yapılan açıklamalara göre yerli otomobillerin seri üretimi 2021’de başlayacak ve bu araçların halk ve yollar ile buluşması 2022 yılının ilk çeyreğini bulacak.

Yerli otomobil için detaylar arasında bu araçlara ilk kimlerin sahip olacağı da yer alıyor. Yine gelen bilgilere göre; yerli otomobillerin ilk satışı iç pazarda yapılacak ve daha sonra global bir nitelik kazandırılacak. Yerli otomobiller için ön satış uygulamasının bulunmaması nedeni ile henüz bu araçlara ilk kimlerin sahip olacağı belli değil fakat kesin olan bir şey var ki o da; bu araçlara öncelikle ülke vatandaşlarının sahip olabileceği…

Yerli ve milli otomobillerin Bilişim Vadisi’nde üretilmesi ve Bilişim Vadisi’nin de limana yakın bir konumda olması tamamen oluşturulmuş olan bir stratejiden kaynaklanıyor. Çünkü yerli otomobillerin üretimin gerçekleştirileceği yer planlaması yapılırken; yan sanayi firmalarının konumu ve limanın bulunduğu yer göz önüne alındı. Bu nedenle, bu araçların yurtdışına ihracatı da bu vesile ile daha kolay gerçekleşecek.

Detaylı yazı: Yerli Otomobil Ne Zaman Seri Üretime Geçecek?

Yerli ve Milli Otomobil için Detaylar

Yerli Otomobillerde Hangi Özellikler Yer Alacak?

Yerli ve milli otomobil için detaylar çeşitli özellikleri kapsıyor. Kesin olarak elde edilen bilgilere göre, yerli otomobillerin özelliklerine dair bilinen ilk bilgi; yerli otomobillerin yüzde yüz olarak elektrikli olacağı ve C segmentinde; daha sonra da B segmentinde üretileceği. Çeşitli kaynaklardan gelen diğer bilgilere göre ise yerli ve milli arabaların sahip olacağı diğer özellikler şunlardır:

  • Yerli otomobillerle tam olarak tek bir dolum ile 500 kilometre mesafe gidilebilecek
  • Yerli otomobiller 100 kilometre için 2 TL harcayacak
  • Yerli otomobillerin normal bir priz bile tam kapasite dolumu 10 saatte gerçekleşecek
  • Yerli otomobillerin DV ile tam depo şarj edilmesi yarım saat alacak
  • Yerli otomobillerde navigasyon özelliği yerine arttırılmış sanal gerçeklik özelliği bulunacak
  • Yerli otomobil içerisindeki teknoloji ile akıllı evler de yönetilebilecek
  • Yerli otomobillerin içerisinde yer alan teknolojik özellikler dünya genelindeki elektrikli otomobillerle yarışacak nitelik taşıyacak
  • Yerli otomobillerin Gayrisafi Milli Hasıla’ya ve cari açığa büyük etkisi olacak
  • Yerli otomobillerin elektrikli olacak olması nedeni ile Türkiye’nin petrole olan bağımlılığında büyük derecede düşüş yaşanacak

Görüldüğü üzere Türkiye’nin yerli otomobilleri, Türkiye’nin köklü bir değişime girmesine vesile olacak ve Türkiye’nin otomotiv sektöründe dünyada adının geçmesine yarayacak. Yerli arabalarda bulunacağı düşünülen bu özellikler her geçen üretim yılında geliştirilecek ve sürdürülebilir bir nitelik taşıyacak.

Yerli Otomobillerin Satış Fiyatı Ne Olacak?

Yerli ve milli otomobil için detaylar arasında, bu otomobillerin hangi fiyattan halkın satışına sunulacağı da geliyor. Yerli ve milli otomobillerin taşıyacağı özellikler kadar, fiyatını da merak eden halk henüz kesin bir bilgiye ulaşmış değil. Fakat yerli araçlarda bulunacak olan özelliklerin az çok bilinmesi nedeni ile tahmini bir satış fiyatı da bulunuyor. Yapılan tahminlere göre Türkiye’nin yerli otomobillerinin satış fiyatı 150 bin TL ile 200 bin TL arasında değişkenlik gösterecek.

Yerli otomobillerin 2030 yılına kadar 3, 2030 yılından sonra da 5 modelde olacak olması satış fiyatları üzerinde etkili olacak. Üstelik bu araçların C ve B segmentlerinde iki farklı şekilde üretilecek olması da fiyatlarda yaşanacak olan değişikliklerin nedeni olacak. Yerli otomobillerin satış fiyatının henüz bilinmemesi ile birlikte, gerçek rakamların satışa sunulmadan hemen önce belli olacağı düşünülüyor. Yani yerli otomobil satın almak isteyen kişiler, kesin satış fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilmek için 2022 yılının ilk çeyreğini bekleyecek.

Detaylı yazı: Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu