Yerli otomobil projesi nedir?

Yerli otomobil projesi nedir? Yerli otomobil projesi zamanında yapılan ve tamamlanamayan ya da tamamlanan ama seri üretime geçemeyen devrim ile başlayan bir projedir. Daha sonrasında da bir kaç defa gündeme geldiyse de devamı gelmeyen, söylemlerde kalan bir girişimdir. Diyerek sözlerimize başlıyoruz.

Yerli otomobil projesi nedir?

Yerli otomobil projesi Devrimden başlayan mazisi 60 lara dayanan bir girişim projesidir. Ülkemizde sık sık gündeme getirilen ve Erbakan döneminde de alışık olduğumuz söylemleri duyduğumuz bir projedir. Şimdiki çağlara geldiğimizde ise 2010 yılında ortaya çıkan ve 2011 yılında üstünde durulan bir gelişme olan bir gelişim dönemi vardır.

Tıpkı eskide ki gibi karşı çıkanlar ve olmaz diyenler olurken destek veren ise milyonlar sayılabilir diyebilirim. Daha sonra ufak bir ataklanma ile tekrar gündeme gelen yerli otomobil projesi 2013 yılında netlik kazanarak çalışmalara analizlere başlandı. Daha sonra da 2017 yılında yerli otomobil projesi için 5 babayiğit belli oldu. Hemen çalışmalara pazar araştırmasına başlandı.

Bu Beş Babayiğit kimdi diyenlere ise: Turkcell, Kıraca, Zorlu (Vestel) BMC ve Anadolu Grubu olarak belirlendi. Yerli otomobil için ArGe ye başlandı. Akabinde hemen bir yıl sonra yani 2018 de ise şirket isimleri belirlendi. Yani TÜrkiyenin otomobili girişim grubu a.ş yani kısaltması TOGG oldu. Yerli otomobil projesi adım adım ilerlerken arada prototip araçlar ortaya çıktı. Gündem değiştirilmeye çalışıldı. Fakat bu 5 babayiğit Sn. Cumhurbaşkanının desteğini de alarak yapılan Ar-Ge çalışmalarını ortaya çıkarmaya yavaş yavaş yerli otomobil projesini oturtmaya başladılar. Sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğandan da onay alarak yollarına çalışmalarına devam ettiler.

Daha sonra bir iki toplantı yapılarak yerli araba için kararlar alınarak yola devam edildi. Yıl 2019 olmuştu. Kasım ayında 27 Aralık 2019 da hazır yerli otomobilin tanıtılacağı söylendi. Herkes bekliyordu. Günlerden 27si gelmişti. Büyük bir katılımla Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yerli otomobilin tanıtımı gerçekleşti. Çok büyük ilgi vardı. Hakikaten Elektrikli yerli otomobilimiz ortaya çıkmıştı. Yani yerli otomobil projesi tam anlamıyla bitmişti. Yerli otomobil prototip araçlar sergilenmeye başlandı.

Halkın ilgisi çok büyük oldu. İtalya’nın Pininfarina şirketi ile de mükemmel bir prototip çalışması yapılarak üretilen bu otomobil çok beğenildi. Ayrıca yine Devrime yaptıkları gibi “efendim neresi yerli’ efendim italyadan gelmiş’ tasarımı çalıntı’ vs diye bir çok haber yapıldı. Ama hazmedilemeyen şey Türkiyenin otomobili hazırdı ve seri üretime başlanmaya hazır hale geldi. Bu da ülkemizde yaşayan milli olmayan insanların görüşü idi. Bazıları tasarım çalıntı vs dese de yerli otomobil ile çalıntı dedikleri aracı yan yana koyunca zaten bize has olduğunu herkes anlıyordu. Amacın yerli otomobil gelişmesini sekteye uğratmaktı. Ama başaramadılar.

Değerli okurlarımız her şeye rağmen yerli otomobil bu serüveni başarı ile tamamladı. Şimdi sıra yerli otomobili seri üretime geçirmek. Bunun içinde 2022 sonu söylendi. Hedef olarak 2023 de yerli otomobilimizi yollara çıkarmak kaldı. Yakında da zaten ön satışa açılma durumu var. Bu yüzden size Yerli otomobil ön satış fiyatı ne kadar olacak? bu konuyu yazdığım yazıya bakınız. Yerli otomobil projesi nedir? yazımızın sonuna geldik.

İlginizi çekebilir

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yerli otomobil projesi nedir? – Otomobil Haberlerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu