Satılan her 10 Otomobilin 7’si otomatik vites!

Bu gün açıklanan raporda ülkemizde Satılan her 10 Otomobilin 7'si otomatik vites seçeneğinde satılıyor. Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD)'nin yayınladığı raporda

Bu gün açıklanan raporda ülkemizde Satılan her 10 Otomobilin 7’si otomatik vites seçeneğinde satılıyor. Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD)’nin yayınladığı raporda şu an satılan otomobillerin çoğu otomatik şanzıman seçeneği ile alınıyor.

Mayıs ayında ve haziran ayında satışlar hızlanmış, markalar ise bir bir yeni modellerini satışa çıkarmıştı. 234 bin 963 adetle yüzde 75,7 pay alırken, manuel şanzımanlı otomobillerin payı 75 bin 362 adetle yüzde 24,3 ‘e geriledi. Söz konusu dönemde satılan her 10 otomobilden 7’si otomatik vites olarak kayıtlara geçti.

Satılan her 10 Otomobilin 7'si otomatik vites!

Burada biraz da modellerin otomatik şanzımana yönelmesi de etkin rol oynadı. Markalar modellerini genellikle otomatik vitesli ürettiği için Manuel seçenekleri de kısılmış oldu.

2020 yılının ocak-haziran döneminde otomatik şanzımanlı otomobillerin pazar payı yüzde 69,6, satışı 141 bin 677 ve manuel şanzımanlı otomobillerin pazar payı yüzde 30,4 ve satışı da 61 bin 845 olarak gerçekleşmişti.

Fakat bu yıl otomatik vitesli araç satış ortalaması daha da büyüyerek her 10 araçtan 7 si olarak kaydedildi. Satılan her 10 Otomobilin 7’si otomatik Haberimizin detaylarını sizlere sunduk. Şimdi, sizce araçların tamamı otomatik şanzıman ile mü üretilmelidir? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu