Şarj İstasyonları İçin 5 Lisans Verildi!

Şarj İstasyonları İçin 5 Lisans Verildi!

2010 yılından bu yana Türkiye’de satışı gerçekleştirilen elektrikli araçlar, özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana oldukça büyük bir ilgi ile karşılaşmaya başladı. Yerli otomobilimiz Togg ile daha da artan talepler ile karşılaşacaklarını belirten kurumlar, elektrikli araç kullanımının gelişebilmesi için şarj istasyonlarına yönelik adımlar atmaya başladı.

EPDK Başkanı Şarj İstasyonlarının Gerekliliklerini Açıkladı!

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Togg’a hazırlık aşamasında hız kazanan elektrikli araç altyapısına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Elektrikli aracımız Togg’un geliştireceği sektör ile birlikte şarj istasyonlarında da sayıca artış gözlenmesi gerektiği ortada. Dünya ülkelerinin ortalamalarına bakıldığında, her 10 elektrikli araca bir şarj ünitesinin düştüğünü görebiliyoruz. 2030 yılında 1 milyon adetin üzerinde bir elektrikli araç pazarına ulaşılacağını göz önünde bulundurduğumuzda, en az 100 bin şarj ünitesine ihtiyaç duyulacak. Bu noktada güçlü bir şarj ağı alt yapısı, elektrikli araç sektörünün gelişim gösterebilmesi için şart.”

İlk 5 Lisans Verildi!

İlk 5 Lisans Verildi!

Elektrikli şarj istasyonlarına ilişkin açıklamalarına devam eden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, konuya ilişkin 5 adet lisans başvurusunun değerlendirildiğini ve sonuç olarak ilk şarj istasyonu lisanslarının verildiğini belirtti. Başkan Yılmaz açıklamalarına şu sözleri ile devam etti: “Şarj ağlarının işletmeci lisanslarına sahip olan kişiler, elektrikli araç kullanıcılarına hem kendi kurdukları üniteler ile hem de sertifika verme yöntemi ile tıpkı akaryakıt sektöründe olduğu gibi bayilik sistemleri ile hizmet verebilecekler. Bu noktada sertifika verme yöntemi ile sunulacak olan bayilik hizmetleri için küçük ölçekli yatırımcılara farklı iş modelleri ve modellere bağlı olarak da avantajlı fırsatlar sunuluyor.”

Elektrikli Araçların Maliyetleri Daha Düşük!

Elektrikli araçlara ve araçların şarj edilme maliyetlerine ilişkin açıklamalarına devam eden Başkan Mustafa Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Elektrikli araçların yakıt maliyetlerine bakacak olduğumuzda, dizel ve benzin yakıtlı araçlara göre çok daha avantajlı bir pozisyonda olduklarını görebiliyoruz. Şu an mevcut tarifelere göre bir hesap yapıldığında, elektrikli araç modellerinin evden şarj edilmesi durumunda ortaya çıkan yakıt maliyetinin, dizel ve benzin yakıtlı araçların ortalama yakıt maliyetlerinin nerede ise 3’te 1’i oranında olduğu bilgisine ulaşıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.