Nissan’dan NASA çıkışı! Batarya Şarjı 15 Dakika Sürecek

Nissan'dan NASA çıkışı! Batarya Şarjı 15 Dakika Sürecek
2 Paylaşımlar

Benzinli ve dizel araçların üretiminde, ekolojik dengeye olan olumsuz katkıları, mali bazı sebepler, çip krizi ve diğer yedek parçaların tedariklerinde yaşanan çeşitli problemler sebebi ile kısıtlamaya gidilmeye başlandı. Dünyanın otomotiv devlerinin birbirlerinden bağımsız olarak yaptıkları açıklamalarda, içten yanmalı motorlara sahip olan araçların üretiminde kademeli bir düşüş yaşanacağı ve sonuç olarak 10 yıl içerisinde benzinli ve dizel araç modellerinde üretimin tamamen durdurulacağı bilgisi kaydedildi.

Otomotiv sektöründe yaşanan bu gelişmeler, firmaların elektrikli araç üretimlerine yönelmesini sağladı. Firmaların bu kararlarını, Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile giderek daha da zamlanan akaryakıt fiyatlarından ötürü desteklemek zorunda kalan sürücüler, araç seçimlerini elektrikli araçlardan yana yapmaya başladılar.

Sektörde yaşanan tüm gelişmeler, elektrikli araç sektörünün günden günde daha fazla gelişmesini sağladı. Nerede ise her gün gündemde yer alan yeni elektrikli araç haberleri, sektörün hız kesmeden çalışmalara devam ettiğini gözler önüne serdi. Türkiye’nin de yerli otomobil Togg ile söz sahibi olmayı başardığı elektrikli otomobil sektöründe, yeni hafta ile birlikte şok bir gelişme daha yaşandı. Japonya’nın otomotiv devlerinden biri olarak gösterilen Nissan, yeni dönemde elektrikli araç üretiminin bataryaları için NASA ile anlaştığını duyurdu.

Nissan’dan NASA Açıklaması!

Nissan'dan NASA Açıklaması!

Hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde sürücüler tarafından en çok tercih edilen araç markalarından biri olan Japon Nissan, yeni dönemde daha kaliteli bir hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak otomotiv sektörünün gelişimine ayak uydurduğunu gözler önüne seren Nissan, ilerleyen yıllarda üreteceği elektrikli araç modellerinin bataryaları için NASA ile anlaştığını duyurdu.

Nissan’ın Başkan Yardımcısı Nakaguro Kunio tarafından duyurulan NASA anlaşması, “ezber bozacak” iddiası ile gündeme geldi.

15 Dakikada Tam Şarj İddiası!

Nissan ve NASA’nın iş birliği içerisinde geliştirileceği duyurulan yeni bataryanın, katı halde olacağı ve şimdiki bataryaların yarı büyüklüğünde olacağı bildirildi. Gelen bilgilere göre yeni batarya, 15 dakika içerisinde tam dolum seviyesine ulaşabilecek.

6 Yıl Sonra Tanıtılacak!

Nissan tarafından yapılan açıklamaya göre NASA iş birliği ile üretilecek olan yeni bataryanın 2028 yılında tanıtılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.