Haber Yusufeli Barajı, 750 Bin Yerli Otomobile Elektrik Sağlayacak!
admin

Admin
Yönetici
Ekonomi piyasalarında gözlenen hareketlilik, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde olduğu gibi 2022 yılının ilk 11 ayının da en önemli konu başlıklarından birisini oluşturdu. Döviz kurlarında ve altın piyasasında kaydedilen yükselen grafiklerin gündelik hayatı direkt olarak etkilemesi, vatandaşların aldıkları hizmetleri kısıtlarken sektörlerin yeni ürünlere yönelmesine de aracılık etti. Para piyasalarında ve altın piyasasında gözlenen tarihi değişimler ile birlikte birim maliyeti en çok yükselen hizmet ürünlerinden birisi, yedek parçalar oldu. Otomotiv sektörünü direkt olarak etkisi altına alan maliyet artışı, benzinli ve dizel araçların üretimlerinde de yüksek fiyatların ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu durum hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçların fiyatlarına yüksek oranlı zamlar aracılığı ile yansıtılırken devam eden çip krizi ve ülkelerin sıfır karbon hedefleri doğrultusunda ilerlemeleri, yeni zamların da duyurulmasına yol açtı. Benzinli ve dizel araçların üretimlerine ve dolayısı ile de satış fiyatlarına direkt olarak etki eden olumsuz gelişmeler, elektrikli otomobil üretimlerinin artmasına aracılık etti. Uzun süredir ülkelerin otomotiv devlerinin ellerinde bulunan elektrikli otomobil tasarımları, son dönemlerde yaşanan gelişmelerin ardından ete kemiğe bürünmeye başladı. Yüksek fiyatları ile dikkat çeken ancak artan akaryakıt fiyatları ve çağın teknoloji göz önünde bulundurulduğunda uzun vadede mantıklı bir yatırım olarak değerlendirilen elektrikli otomobiller, tüketiciler tarafından da tercih edilmeye başlandı. Pazar paylarını giderek arttıran elektrikli otomobiller tüketicileri ve sektör temsilcilerini heyecanlandırmaya devam ederlerken yerli ve doğuştan elektrikli otomobil Togg için de geri sayım başladı. 2018 yılında kurulan ve 2019 yılında da üretimin gerçekleştirilecek olduğu Gemlik Fabrikası’nın temellerini atan firma, 29 Ekim tarihinde resmen seri üretime geçti. Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleşmiş olan Gemlik Fabrikası’nın açılış töreni ile birlikte seri üretim bandına çıkmış olan Togg hem ülkemiz vatandaşlarını hem de diğer ülkelerin otomotiv sektörlerini resmen etkisi altına aldı. Togg piyasaya çıkmadan önce tüm altyapıyı hazır hale getirmek ve buna bağlı olarak da diğer iş birliklerini çözüme kavuşturmak isteyen firma yetkilileri çalışmalarını son sürat devam ettirirken bugün Togg’a etkisi olacak bir gelişmenin daha açıklaması yapıldı. Bir süredir beklenen Yusufeli Barajı’nın açılış töreninden hemen önce önemli açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, barajın Togg’a sağlayacak olduğu faydaya değindi.

Dev Barajın Su Tutma Töreni Gerçekleştirilecek!

Dev Barajın Su Tutma Töreni Gerçekleştirilecek!
Bir süredir üzerinde çalışılan ülkemizin dev baraj projelerinden olan Yusufeli Barajı, bugün su tutma töreni ile faaliyete geçecek. Törene başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok yetkili katılacak. Barajın hem ülke ekonomisine hem de çevreye büyük katkılar sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bakan Kirişçi’den Baraj Açıklaması!

Bugün açılışı gerçekleştirilecek olan Yusufeli Barajına ilişkin dün CNN Türk ekranlarında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, barajın 309 gün boyunca su tutacağını, 90 gün sonrasında da elektrik üretmeye başlayacağını ifade etti. Bakan Kirişçi, barajın üretecek olduğu elektriğin 2,5 milyonluk nüfusa sahip olan Antalya ilinin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti.

Baraj Projesinde Togg Detayı!

Su tutma töreni gerçekleştirilecek olan dev baraja ilişkin açıklamalarına devam eden Bakan Kirişçi, söz konusu barajın ürettiği elektrik ile 750 bin Togg’un elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini belirtti.
 

Aktif Kullanıcılar

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
1,766
Mesajlar
2,558
Kullanıcılar
1,252
Son üye
imt1453
Üst