Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yerli Pil Üretimine Koç ve Ford Girişimi!

ADMİN

Admin
Yönetici
Son dönemlerde gelişen olumsuz ekonomik koşullar, 2 yılı aşkın süredir hayatımızda ki varlığını koruyan koronavirüs salgını ve çevre kirliliğinin giderek canlı yaşamını tehdit etmesi gibi başlıklar dahilinde birçok farklı kategori altında değişikliğe gidildi. Yapılan değişikliklerden birisi de “yeşil dönüşüm” adı altında uygulanmaya başlandı.

Bu kapsamda atılan en büyük adımlardan biri, pil üretimleri konusunda ortaya çıktı. Hem ülkemizin hem de diğer dünya ülkelerinin yeşil dönüşüme destek vermeleri ile birlikte, elektrik dönüşümleri yaşanmaya başlandı. Avrupa ülkelerine bu alanda yapılan yatırımlar oldukça dikkat çekici boyutlara ulaşırken, Türkiye’nin de konuya ilişkin önemli adımlar atma yolunda olduğu öğrenildi.

Özellikle yerli otomobil Togg ile birlikte daha da değer kazanan bu alan, yerli pillerin üretimleri konusunda yürütülen çalışmaların hızlanmasını sağladı. Bu kapsamda mevcut platformda pil üretim fabrikaları konusunda çalışmalarını sürdüren firmaların arasına, yeni isimlerin de ekleneceği bilgisi gündeme bomba gibi düştü.

Türkiye'de Pil Üretim Tesisi Çalışmaları Sürüyor!

Türkiye'de Pil Üretim Tesisi Çalışmaları Sürüyor!
Avrupa ülkelerine yapılan pil fabrikası yatırımlarına bakılacak olursa, nerede ise her 200 kilometre başına bir fabrikanın düştüğünü görmek mümkün. Bu kapsamda hem uzun vadede daha çok kazanç getirmesi hem de çevreye çok daha az zarar vermesi faydaları sayesinde önemli bir yatırım alanına dönüşen pil üretimlerine, Türkiye’den de destek gelmeye başladı.

Yakın zamanda yapılan açıklamalara göre Togg’un Çinli Farasis ile pil üretimi konusunda iş birliği yaptığı, ardından ASPİLSAN’ın da pil üretimi konusunda önemli adımlar attığı bilgileri kaydedildi.

Yeni Pil Üretim Tesisi Geliyor!

Togg ve ASPİLSAN’ın ardından Türkiye sınırlarına yeni bir pil üretim fabrikasının kurulumu için çalışmalara başlandığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre Koç Holding, Ford ve Güney Koreli SK’nın, bir yıl içerisinde 30- 45 GWh aralığında kapasiteye ulaşan pil üretim tesisi için çalışmalara başlandığı ortaya çıktı.

Tesis Ankara'da Kurulacak!

Daha önce Togg ve Farasis ortaklığı kapsamında kurulacak olan tesisin 2025 yılında hizmete açılacağı ve yılda 15 GWh’lık üretim kapasitesine sahip olacağı bildirilmişti. Şimdi de Koç Holding, Ford ve SK tarafından faaliyete geçeceği planlanan pil üretim fabrikasına ilişkin güncel bilgiler gelmeye başladı. Şimdiye kadar alınan haberlere göre yeni pil üretim fabrikasının Ankara’da kurulacağı ve şu ana kadar fabrika maliyetinin 2 milyar doları aştığı öğrenildi.

Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
2,451
Kullanıcılar
9,843
Son üye
5323463334
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap