TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye'nin İngiltere'den Type 23 firkateyni alacağı iddiası ortalığı karıştırdı!

Tolgahan

Üye
Katılım
3 Ocak 2023
Mesajlar
20
Tepkime puanı
4
Türkiye'nin İngiltere'den Type 23 firkateyni alacağı iddiası ortalığı karıştırdı!.jpg

Türkiye İngiltere’den Type 23’mü satın alacak?” sorusu dün akşam sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Kulislerden gelen birtakım iddialar doğrultusunda Türkiye’nin İngiltere’den Type 23 firkateyni satın alacağı ihtimali üzerinden durulmaya başlandı. Bu iddianın doğruluğu çeşitli basın kuruluşları tarafından araştırıldı.

Dün akşam sosyal medyanın gündemine giren ve büyük olay yaratan iddiaya göre Türkiye’nin İngiltere’den Type 23 firkateyni satın aldığı ileri sürüldü. Bu iddia gündemde yankı uyandırırken yapılan araştırmalar neticesinde haberin gerçeği yansıtmadığı, Türkiye’nin şimdilik İngiltere ile herhangi bir sözleşme imzalamadığı veya bu doğrultuda bir görüşme gerçekleştirmediği öğrenildi.

Type 23 Sınıfı Firkateyn Yakın Takip Altına Alındı!

Type 23 sınıfı firkateyn, son 24 saattir sosyal medyada devamlı olarak konuşulmaya devam ediliyor. Türkiye’nin İngiltere’de firkateyn satın aldığı iddiasının yapılan araştırmalar neticesinde yalanlanması sonrasında konuya ilişkin bir gerçek daha ortaya çıktı. Türkiye’den bir heyetin Type 23 firkateynini yakın takip altına aldığı ve incelemeye başladığı öğrenildi. İncelemenin tamamlanmasının ardından heyet bir rapor hazırlayacak. Hazırlanan raporun Deniz Kuvvetleri Karargahı ile Milli Savunma Bakanlığı’na sunulacağı tahmin ediliyor.

Türkiye Neden Type 23 Satın Almak İstiyor?

Türkiye Neden Type 23 Satın Almak İstiyor.jpg

Türkiye’nin Type 23’ü incelemesinin nedeni de sosyal medya kullanıcıları ve diğer vatandaşlar tarafından oldukça merak edildi. Bu incelemenin yeni bir girişim olmadığı öğrenilirken Türkiye’nin 2020 yılından bu yana Type 23 sınıfı firkateyn ile yakından ilgilendiği bildirildi. Hali hazırda İSTİF sınıfı firkateynleri yerli ve milli imkanlar ile üreten Türkiye’nin niçin böyle bir girişimde bulunduğu, araştırılmaya başlandı.

Türk Donanması’nda şu an için 3 farklı sınıfta toplamda 16 adet firkateyn var. Firkateynlerin en yenisi ise envanterde 4 adet olarak bulunan Barbaros Sınıfı Firkateyn. 30 yıldır envanterde bulunan Yavuz Sınıfı Firkateynler, şu an aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor. GABYA Sınıfı Firkateynler ise envanterin bir diğer üyesi. Çok eski olmalarına rağmen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yoğun çabaları ile kullanılmaya devam ediliyorlar.

Kullanım ömürlerine bakıldığında oldukça eskiyen firkateynlerin yerlerine yenilerinin getirilmesi zorunlu bir ihtiyaç olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda Türkiye’nin Type 23 sınıfı firkateynler ile ilgilenmesi de anlamlandırılabiliyor.

Type 23 Firkateyninin Özellikleri Neler?

Type 23 firkateynlerinin özellikleri, Türkiye’nin ilgilenmeye başladığının öğrenilmesinin ardından oldukça merak edildi. Söz konusu sınıfa ait olan firkateynlerin bilinen özellikleri şu şekilde sıralandı
  • Genişlik: 16,1 m
  • Boy: 133 m
  • Draft: 7,3 m
  • Tahrik: CODLAG güç üretim sistemi
  • 2 adet GE üretimi 3 bin 996 beygirlik elektrik üretimi
  • 4 adet 2 bn 205 beygirlik Paxman Valenta 12 cm dizel motor
  • 2 adet 26 bin 150 beygirlik Rolls Royce üretimi SM1C gaz türbin motor
  • Bot: 2 adet RIB
  • Menzil: 14 bin km
  • Hız: Azami 28 knots
 

Çevrimiçi

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,896
Mesajlar
3,458
Kullanıcılar
4,517
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst