Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye, Çip Üretim Merkezlerini Kurmak İçin Çalışmalara Başladı!

ADMİN

Admin
Yönetici
2019 yılının sonunda Çin’de ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde ülkemizin de içerisinde bulunduğu birçok dünya ülkesine yayılan koronavirüs salgını, ilk yılında milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Alınan önlemler kapsamında gümrük kapıları kapatılırken ülkelerde de sokağa çıkma yasakları yürürlüğe kondu. Milyonlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs salgını, ülke ekonomileri üzerinde de büyük hasarların gözlenmesine yol açtı. İthalat- ihracat kanallarında problemlerin yaşanması, ülke içlerinde üretimlerin durması ve daha pek çok olumsuz gelişme ekonomik olarak zora düşülmesine sebep olurken çip krizini de ortaya çıkardı.

Başta otomotiv sektörü olmak üzere sağlık, savunma, iletişim gibi pek çok farklı sektörde başrolü üstlenen çiplerin üretimlerinde sıkıntıların yaşanması, birtakım tedarik problemlerinin ortaya çıkmasına ve dolayısı ile de mevcut hizmetlerin yüksek oranlarda zamlanmasına sebep oldu.

2022 yılına girilmesi ile birlikte etkisini iyiden iyiye artırmış olan çip krizi tüm dünya ülkelerinin en büyük problemlerinden birisi haline dönüşürken ülkemizden konuya ilişkin yeni bir adım geldi.

Çip Üretim Tesisleri İçin Düğmeye Basıldı!

Çip Üretim Tesisleri İçin Düğmeye Basıldı!
Teknolojik araçların her birinde kullanılan elektronik bileşenli çiplerde üretim krizinin yaşanması, ülkemizde de büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Alınan bilgilere göre ise yetkililerin bu konu hakkında harekete geçtikleri öğrenildi. Yeni Şafak’ta ye alan bir habere göre ürünlerde çip engeline takılmamak amacı ile harekete geçen yetkililer, Türkiye’de çip üretim merkezleri kurulabilmesi adına yeni bir proje başlattı. Başta kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kullanılacak olan bu merkezler, Avrupa ülkeleri ve diğer yakın bölgeler için de bir üs görevi görecek. Söz konusu çipler başta Togg, Kızılelma ve ANKA olmak üzere teknolojik tüm cihazlarda kullanılacak.

Bakan Varank Açıkladı!

Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çip tedariği konusunda büyük bir mücadelenin verildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Stratejik öneme istinaden tek kutuplu üretim kapasitesinin dağınık hale dönüştürülmesine ilişkin bir trend söz konusu.

Bu süreç içerisinde kendi ihtiyaçlarımızı da göz önünde bulundurarak özellikle Avrupa için bir çip üretim üssü halene dönüşebiliriz. Bu amaç ile ülkemizde bir çip üretim tesisi yatırımı konusunda çalışmalara başladık.”

Yeri Belli Oldu!

Avrupa ülkeleri için bir üs olma amacı ile kurulacak olan çip merkezleri gündemde yankı yandırırken söz konusu üretim tesislerinin hangi noktalarda kurulacağı da merak edilmeye başlandı. Elde edilen bilgilere göre söz konusu merkez için Ankara’da geniş bir alan ayrıldı.

Söz konusu çalışmaların ne zaman başlayacağı, yatırımın miktarı, üretime ne zaman geçileceği, hangi ülkeler ile anlaşmaya varılacağı ve daha pek çok soru işaretinin ilerleyen günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacak olan açıklamalar ile giderilmesi bekleniyor.

Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
2,457
Kullanıcılar
9,975
Son üye
Yahya73