Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türk SİHA’ları Dünya Çapında İlk Üçte

ADMİN

Admin
Yönetici
Türkiye’de üretilen Bayraktar TB2 SİHA’lar son dönemde sadece yerli basında değil uluslararası basında da çok konuşuluyor. Özellikle Rusya – Ukrayna savaşıyla birlikte dikkatlerini üzerine çeken Türk yapımı SİHA’lar gündem olmaya devam ediyor. Türkiye’de yerli sermaye ile üretilen SİHA’lar hakkında son açıklamalar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’den geldi. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimi değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, SİHA’lara ayrı bir parantez açtı. Savaş alanında “Görülmeden görmeniz, vurulmadan vurmanız gerekiyor” diyen Demir, Türkiye’nin dünya çapında SİHA’larda ilk 3 içinde yer aldığını hatırlattı. Bayraktar TB2 SİHA’lar gündemde yer etmeye devam ediyor.

Ukrayna – Rusya Savaşının Gösterdikleri

Ukrayna – Rusya Savaşının Gösterdikleri
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Rusya – Ukrayna arasındaki savaşta teknik açıdan çok önemli derslerin çıkarıldığını söyledi. Savunma sanayii alanında birkaç kademeli çatışma olabileceğini ifade eden Demir, terörle mücadele dışında iki ülke arasında olan çatışmalarda da savunma sanayiinin önemine dikkat çekti. Türkiye’nin bu aşamaların hepsinde adım adım tecrübe sahibi olduğunu vurguladı. İsmail Demir, savaştan çıkarılacak derslerle ilgili olarak “Görülmeden görmeniz vurulmadan vurmanız gerekiyor. Hassas olarak yapmanız gerekiyor. Optik görmekten öte kendinizi görünmez hale getirmeniz ve hedefiniz sizi görmeden etkisiz hale getirmeniz çok geniş ölçüde teknolojik unsurun sahada olmasını gerektiren bir süreç.” dedi. Sahada bugün bu koşulların oluştuğunu hatırlatan Demir, diğer ülkelerden ayrıştığımız SİHA konusuna ayrı bir parantez açtı.

Türkiye’nin SİHA’lardaki Üstün Başarısı

Savunma sanayii sıralamasında genel anlamda Türkiye ilk 10 ülke arasında gösteriliyor. Fakat bazı alanlarda diğerlerinden daha önde yer almayı başarıyor. Bu konuyu değerlendiren İsmail Demir, “İnsansız sistemlerde ilk 3'te diyebiliriz. İnsansız ve otonom sistemlerde etkilenmeden sahada olmanız gerekiyor. Çok derin teknoloji gerekiyor. Bir dizi alt sistemlerdeki kabiliyetlerin olgunlaştırılması. Çeşitli radar teknolojileri... Bunların hepsi bu zincirin bir parçası.” dedi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, SİHA’lar dışında Türkiye’de eğitim uçağı olarak kullanılan Hürkuş’a bazı unsurlar eklendiğini söyledi. SİHA’lardan sonra Hürkuş ihracatında da birden fazla ülke ile ihracat görüşmelerine başladıklarını dile getirdi.

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
2,461
Kullanıcılar
10,009
Son üye
E.Yıldız