Haber Togg Sektöre Yenilik Katacak! Showroom ve Araç Bayilikleri Sona Eriyor
admin

Admin
Yönetici
2020 yılının başlarında Çin’in Wuhan kentinde çıkan koronavirüs, kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldı. Yetkili kuruluşların “pandemi” olarak nitelendirdiği koronavirüs salgını, gündelik hayat şartlarını ve hizmetlerin sunuluş biçimlerini kökten değiştirdi. Salgının ilk başladığı zamanlarda alınan tedbirler, vatandaşların evlerinden çıkamamalarına ve dolayısı ile de gündelik hayat hizmetlerinin online platformlara doğru yönelmesine yol açtı. Bu esnada göze çarpan en büyük değişikliklerden biri otomotiv sektöründe gözlendi. Salgın ile birlikte showroom ve araç bayilerine gidemeyen vatandaşlara, online araç satışı hizmeti sunulmaya başlandı. 2 yılı aşkın süredir hayatımızda olan koronavirüs salgınından ötürü hızla gelişim kaydeden online satış platformlarının araç satışına da yönelmesi, konuya ilişkin uzun vadeli bir araştırma yapılmasını sağladı. IPSOS tarafından yönetilen araştırma sürecinin verileri ortaya çıkarken, 2022 yılının sonunda seri üretime geçeceği duyurulmuş olan Togg ile birlikte Türkiye’nin de online araç satışına doğru yöneleceği bilgisi kaydedildi.

IPSOS Online Araç Satışı Anketi Sonuçları

[caption id="attachment_10288" align="aligncenter" width="717"]
IPSOS Online Araç Satışı Anketi Sonuçları
IPSOS Online Araç Satışı Anketi Sonuçları[/caption] Önemli bir araştırma şirketi olarak hizmet veren IPSOS, 2021 yılının sonunda OYDER için yürütmeye başladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 20 otomobil firmasına ait olan yetkili satıcı noktalarının 202 temsilcisi ile yürütülen çalışmanın sonucu, otomotiv sektörünün online alım- satım sürecine hazır olduğunu gösterdi. Açıklanan sonuçlara göre araç satıcılarının yüzde 24’ü online bayiliklerin en geç 5 yıl içerisinde yaygınlaşacağını, yüzde 42’si 5-10 yıl içerisinde yaygınlaşacağını, yüzde 26’sı 10 yılın üzerinde bir sürede yaygınlaşacağını kaydetti. Online sistemin hayatımıza entegre olup olmayacağından emin olmayan yüzdelik kısım ise yüzde 7 olarak açıklandı. Aynı araştırmanın bir diğer sonucuna göre ise markalardan teklif gelmesi durumunda online satışa pozitif bakacağını söyleyen satıcıların yüzdesi 46, teklife olumlu yanıt vermeyeceğini söyleyen satıcıların yüzdesi ise yüzde 23 olarak kaydedildi.

Togg ile Denenecek!

Bir süredir heyecan ile beklenen yerli otomobil Togg ile ilgili yürütülen araştırmaya göre firmanın aracı online olarak satışa sunacağı bilgisi kaydedildi.

Tesla’nın Araç Bayilikleri Yok!

Dünyanın otomotiv devi olarak gösterilen Tesla’nın araç bayiliklerinin olmadığı ve vatandaşların araçları AVM’lerin içerisinde yer alan küçük mağazalar aracılığı ile gördükleri biliniyor. Bu anlamda Tesla, online alım- satım hizmetinin öncüsü olarak gösteriliyor.
 

Aktif Kullanıcılar

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
1,766
Mesajlar
2,558
Kullanıcılar
1,252
Son üye
imt1453
Üst