Soru Togg Parçaları Nerede Üretiliyor?
admin

Admin
Yönetici
Togg parçalarının üretim yerleri, “yerli ve milli” olarak duyurulmuş olan yeni araç ile yakından ilgilenen sektör temsilcileri ve diğer vatandaşlar tarafından sıklık ile araştırılmaya devam ediliyor. Son dönemlerde sıklık ile gündeme gelen yerli otomobil Togg, beraberinde birçok soruyu da ardında getiriyor. Yerli ve milli imkanlar ile üretilen ilk araç olarak duyuruları yapılan ve son dönemlerde elektrikli otomobil pazarının genişlemesi ile birlikte birçok araştırmaya konu olan Togg, parçalarının Türkiye’de mi yoksa başka bir yerde mi üretildiği konusunda dikkat çekiyor.

Togg’un parçalarının bir kısmının yurtdışında üretildiği ve bu kapsamda da şirketin kurulması ile birlikte yabancı firmalar ile ortaklık anlaşmalarının imzalandığı biliniyor. Şimdiye kadar yapılan resmi açıklamalara göre yerli aracın motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Myra, araç entegrasyonu için Alman mühendislik firması EDAG ve bataryasının da Çin- Türkiye ortaklığında kurulan Siro firması tarafından üretildiği bilgileri kaydedildi.

Togg'un Yerlilik Oranı Açıklandı Mı?

Togg'un yerlilik oranı, aracın önemli parçalarının Türkiye tarafından üretilmediğinin öğrenilmesinden sonra sıklık ile araştırılmaya başlandı. Bir dönem Meclis’te de tartışmalara konu olan yabancı ortaklıkların, aracın üretiminde olan payları merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan resmi açıklamalara göre “yerli ve milli” olarak tanıtılmış olan Togg’un yerlilik oranının yüzde 51 olduğu öğrenildi.

Bunca zamandır yerli olarak tanıtılmış olan aracın yerlilik oranının bu denli düşük olması hem sektör temsilcilerini hem de yerli aracın piyasaya çıkmasını sabırsızlık ile bekleyen diğer vatandaşları oldukça büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Togg'un Sahibi Kim?

toggun-sahibi-kim.jpg
Togg firmasının sahibi, arama motorlarında yerli firmaya ilişkin sıklık ile sorgulanan başlıklardan birisi oldu. Yüzde 49’unun yabancı firmalar tarafından üretildiği yerli otomobilin ortaklarında da yabancı isimlerin olup olmadığı merak konusu oldu. Yapılan resmi açıklamaya göre Togg firması, tek bir kişi tarafından yönetilmiyor. CEO Mehmet Gürcan Karakaş’ın açıklamaları ile sık sık gündeme gelen firmanın ortakları ve ortakların sahip oldukları hisse oranları şu şekilde açıklandı:
  • Anadolu Grubu: Yüzde 23
  • Turkcell: Yüzde 23
  • BMC: Yüzde 23
  • Zorlu Holding: Yüzde 23
  • TOBB: Yüzde 8

Togg'un Fabrikası Nerede?

Togg’un fabrika yeri, sıklık ile arama motorlarında sorgulanan bir diğer konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Aracın üretim yerinin neresi olduğunu merak eden sektör temsilcileri, yerel ve yabancı basın ile sade vatandaşlar, Togg fabrikasının nerede olduğunu sorgulamaya devam ediyorlar. 2018 yılında kurulmuş olan Togg firması, yerli aracın üretilmesi için Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan bir arazinin üzerine fabrika inşa etti. Togg, bu fabrikada üretilecek.

Togg Ne Zaman Seri Üretime Geçecek?

Togg’un seri üretime geçiş tarihi, elektrikli otomobil piyasasının canlanmaya başladığı şu günlerde sıklık ile merak edilen konu başlıklarından birisi oldu. Daha önce test aşamaları ile gündeme gelen yerli otomobilin, tüm aşamaları tamamlayıp tamamlamadığı, seri üretime geçiş tarihinin netleşip netleşmediği sorgulanmaya devam ediyor. Yapılan resmi açıklamalara göre yerli otomobil Togg, inşaatı tamamlanan Gemlik Fabrikası’nda seri üretime geçecek. Son dönemlerde robotlar ile deneme üretimi çalışmaları yapan fabrika, 29 Ekim tarihinde resmen açılacak. Yerli otomobilin seri üretimine de o tarih itibari ile geçilmiş olacak.

Togg Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Togg’un satışa sunulacağı tarih de yerli otomobil ile ilgili en çok merak edilen bir diğer konu başlığı oldu. Artan akaryakıt fiyatlarından sonra uzun vadede elektrikli otomobil daha karlı olduğuna kanaat getiren tüketiciler ile diğer vatandaşlar, Togg’u hangi tarihten itibaren satın alabileceklerini merak ediyorlar. Togg, henüz ön satışa açılmadı. Gelen bilgilere göre 2022 yılının sonunda seri üretime geçecek olan yerli otomobil, 2023 yılının ilk üç ayı içerisinde trafiğe çıkmış olacak. O tarihlerde de Togg’u satın almak mümkün olacak.

Togg İlk Olarak Hangi Model İle Piyasaya Çıkacak?

Togg’un ilk modeli, heyecan ile beklenmeye devam ediyor. 5 farklı üründen oluşan serinin ilk aracı, C segment SUV model olacak. Seri üretim de bu model ile başlayacak.

Togg'un Satış Fiyatı Belli Oldu Mu?

Togg’un satış fiyatı, henüz belli olmadı. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan CEO Mehmet Gürcan Karakaş, yerli otomobil satış fiyatının pazar tarafından belirleneceğini bildirmişti.
 
Son düzenleme:

Aktif Kullanıcılar

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
1,766
Mesajlar
2,558
Kullanıcılar
1,252
Son üye
imt1453
Üst