Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

TOGG ALIM İŞLEMLERİNDE ÖDEME KOLAYLIĞI

Acaba anahtar teslimi için firmanın kolaylığı olacak mı. Yada bankaların kredi avantajları

Acaba anahtar teslimi için firmanın kolaylığı olacak mı. Yada bankaların kredi avantajları
Sayın Bakan Nurettin Nebati bankalara çağrıda bulunmuştu. Henüz net bir kampanya filan duyurulmadı.

Forumumuzu takipte kalarak haberlerden ve gelecek kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

ADMİN

Admin
Yönetici

Sayın Bakan Nurettin Nebati bankalara çağrıda bulunmuştu. Henüz net bir kampanya filan duyurulmadı.

Forumumuzu takipte kalarak haberlerden ve gelecek kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Bende öyle biliyorum. Net açıklama yapılmadı fakat bankalara çağrıda bulunuldu. Ödeme kolaylığı sağlanacak kredi ile destekleme yapılmalıdır. Denildi.

Ödeme kolaylığı satışı arttırmak için yapılır. 28 bin üretime karşı, destek yokken dahi 177 bin talep var. Bir de ödeme kolaylığı ilan edilmiş olsaydı talep iki misli fazla olabilirdi. Lakin üretim artmadıkça talep artsa ne olur?

İnsanlar Togg alabilmek için nakit parayı havada sallayarak ve hücum ederek birbirini ezerken... :) :) Bu saatten sonra bir ödeme kolaylığı ilan edileceğini zannetmiyorum.

Ödeme kolaylığı satışı arttırmak için yapılır. 28 bin üretime karşı, destek yokken dahi 177 bin talep var. Bir de ödeme kolaylığı ilan edilmiş olsaydı talep iki misli fazla olabilirdi. Lakin üretim artmadıkça talep artsa ne olur?

İnsanlar Togg alabilmek için nakit parayı havada sallayarak ve hücum ederek birbirini ezerken... :) :) Bu saatten sonra bir ödeme kolaylığı ilan edileceğini zannetmiyorum.
Kişisel düşünceye saygı duyarız. Teşfik insanlara kendi milli araçlarına rahat binsinler üzerine krediye bulaşıp birde yüklü tazminat ödememek için bir çalışmalar var zaten. Milliyetçilik duygusu olan bilir. Çünkü ne yapar ne eder o parayı bulur o arabayada biner bunu herkes biliyor. Evet 177 bin kişiyiz biz bunu istiyoruz ama eze eze değil hücum ederek değil insan gibi. Bunu insan gibi düşünenler bileler. Ok. 😉😉

Espriyle karışık anlatınca anlamamışsınız.

Kolay anlatımla anlatayım. Teşvik olsa da olmasa da bu sene 20 bin araç çoktan satıldı bile. 100 bin üretilseydi o da teşviksiz satılacaktı.

O zaman teşvik daha çok araç satmaya yaramıyor. İzdihamı arttırmaya yarıyor.

Teşvik önümüzdeki sipariş dönemi için, üretilecek araç miktarı da arttırılmak koşulu ile anlamlı olabilir.

Bu yıl için teşvik vermek, kedi ciğeri yemesin diye raftan indirip yere koymak gibi birşey.

Herşeyden ötesi, bu yıl için üretim adedi oldukça düşük tutuldu, ülke olarak trendi kaçırmadık diyoruz ancak alanda rekabet gittikçe kızışıyor.

Togg yerel avantajlarını kullanıp iç pazarda ürün adedi üzerinden baskınlığını bir an önce kurmalıydı.

Devir çok farklı bir devir.

@Oğuz Kaan BULUT

Devir çok farklı, katılıyorum lakin daha dün kurulan ve her şeyi sıfırdan ilk defa yapıyor olan bir kuruluş için şu ana kadar gösterdikleri performans olağanüstü. Birkaç sene zarfında Togg'un piyasadaki konumunun çok daha farklı olacağını, elektrikli araç piyasasını domine edeceğine inanıyorum.

Togg yönetiminin bugüne kadar aldıkları her karar çok yerinde ve akıllıca çıktı. Sanırım bundan sonra da aynı basireti göstereceklerdir. Togg'a tahsis edilen alanın bir kısmı hala boş. Fabrikayı buraya genişleterek senelik üretim kapasitesi 175.000'den 350.000'e çıkarılabilir demişti bir yönetici.

Önümüzdeki sene kapasite artış yatırımlarını görürüz diye tahmin ediyorum.

Türkiye'de senelik binek oto satışı 2 milyon civarı diye hatırlıyorum. Elektrikli oto satışı bundan çok daha düşük. Buna rağmen ilk etapta 177bin+ otoya talep oldu. Sanırım Togg Türkiye'deki yabancı elektrikli oto markalarını ring dışına atacak[*], tüm oto piyasası bazında da hatırı sayılır bir piyasa yüzdesine ulaşacaktır.

[*] Yabancı elektrikli otolar yeterince miktarda satamazlarsa Türkiye piyasasından çekilebilirler, zira gerekli altyapıyı kurmanın maliyeti kurtarmayabilir.

sascagon

Üye

Ben şahsen Nebatinin sözüne güvenerek çekilişe katıldım ve kazandım 450 bin nakitim var 450 bine ihtiyacım var. Umarım sözlerinde dururlar. Bu ülke de vatandas bir bakanın sözüne güvenemiyorsa vay o ülkenin haline.

Ben şahsen Nebatinin sözüne güvenerek çekilişe katıldım ve kazandım 450 bin nakitim var 450 bine ihtiyacım var. Umarım sözlerinde dururlar. Bu ülke de vatandas bir bakanın sözüne güvenemiyorsa vay o ülkenin haline.
Çekiliş olayının en verimsiz yönü bu işte, ben elimde peşin para ile yedek listeye bile giremedim.

ADMİN

Admin
Yönetici
Ama hocam o net bir açıklama ve kampanya duyurulmadı ki. Sadece bankalara çağrıda bulunuldu diye hatırlıyorum. Yaptık dedi mi? Eğer dediyse dedikleriniz de haklısınız. Ama demedi diye hatırlıyorum. Ayrıca bende de 450 bin civarı araba var üzerine para koyamadığım için çekilişe dahi katılmadım. Keşke olsa bende alsaydım. Bu ilerleyen süreçte olacaktır buna eminim ama bu süreçte kesin yaptık demedikten sonra eleştiriniz biraz havada kalıyor gibi olmuş.

ADMİN

Admin
Yönetici
Kardeşim kıskanma git nebatiye sitem et. Açıklama yapan o
Ayrıca açıklama bankalara sesleniyorum uygun krediler verin dedi. Bankalara yapacaksınız demez. Yapmalısınız diyebilir. Fakat resmi bi açıklama da yoktur. Bankalara seslendi. Uygun kredi seçenekleri olmalı vatandaşımız ulaşabilir dedi. Yaptık veya yapıyoruz demedi. Diye hatılrıyorum

Bu yüzden sayın bakana da sitem etmekte olmaz.

sascagon

Üye
Ama hocam o net bir açıklama ve kampanya duyurulmadı ki. Sadece bankalara çağrıda bulunuldu diye hatırlıyorum. Yaptık dedi mi? Eğer dediyse dedikleriniz de haklısınız. Ama demedi diye hatırlıyorum. Ayrıca bende de 450 bin civarı araba var üzerine para koyamadığım için çekilişe dahi katılmadım. Keşke olsa bende alsaydım. Bu ilerleyen süreçte olacaktır buna eminim ama bu süreçte kesin yaptık demedikten sonra eleştiriniz biraz havada kalıyor gibi olmus

Hocam şimdi devletin bakanı aşağı da yazdığım şeyleri söylemiş bir vatandaş olarak bu sözlerden ben şahsen kredi verilecek anlamını çıkarırım. 10 tane haber kanalı bunu haber yaptı. Ben bu arabayı kredi çıkmasa da öyle yada böyle alacağım ama kredi çıkarsa rahat ödeyeceğim diğer şekil sikisacagim ve belki problem yaşayacağım konuşma metni harfi harfine aşağıdadır.

Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız bir talimat verdi, çağrıda bulundu. Bu otomobile rahat ulaşımın sağlanabilmesi için bankaların bir çalışma yapması noktasında. Gelmeden, kamu bankalarımızla tekrar bir görüşme gerçekleştirdik. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ile katılım bankalarımız bu konuda gerekli teşvikleri verecek. Gerekirse kazanmamak üzere, artık faiz oranları da çok düştü, çok daha düşük maliyetlerle kâr da etmeyecek şekilde bu araçlara ulaşım noktasında gerekli destekleri vereceklerdir. Biz bu yapının Hazine ve Maliye Bakanlığını ilgilendiren, hangi alanda, ne tür bir sorun varsa onunla iletişim halindeyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank bu konuda çok hassas, sürekli bizi dürtüklüyor. Biz de bu aracın Türkiye'de yollara rahat bir şekilde çıkması için adımlarımızı atmaya devam edeceğiz."

ADMİN

Admin
Yönetici
Hocam şimdi devletin bakanı aşağı da yazdığım şeyleri söylemiş bir vatandaş olarak bu sözlerden ben şahsen kredi verilecek anlamını çıkarırım. 10 tane haber kanalı bunu haber yaptı. Ben bu arabayı kredi çıkmasa da öyle yada böyle alacağım ama kredi çıkarsa rahat ödeyeceğim diğer şekil sikisacagim ve belki problem yaşayacağım konuşma metni harfi harfine aşağıdadır.

Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız bir talimat verdi, çağrıda bulundu. Bu otomobile rahat ulaşımın sağlanabilmesi için bankaların bir çalışma yapması noktasında. Gelmeden, kamu bankalarımızla tekrar bir görüşme gerçekleştirdik. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ile katılım bankalarımız bu konuda gerekli teşvikleri verecek. Gerekirse kazanmamak üzere, artık faiz oranları da çok düştü, çok daha düşük maliyetlerle kâr da etmeyecek şekilde bu araçlara ulaşım noktasında gerekli destekleri vereceklerdir. Biz bu yapının Hazine ve Maliye Bakanlığını ilgilendiren, hangi alanda, ne tür bir sorun varsa onunla iletişim halindeyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank bu konuda çok hassas, sürekli bizi dürtüklüyor. Biz de bu aracın Türkiye'de yollara rahat bir şekilde çıkması için adımlarımızı atmaya devam edeceğiz."
Buna dayanarak aldıysanız eğer o zaman verecekler diyorlar. Yakında gelir kampanya hocam. Dert edicek bir durum yok ki. Zaten araçlar temmuzda tselim edilmeye başlanacak. Diğer yazıları da takip ederseniz orada da görürsünüz. Zaten daha bismillah dün çekiliş oldu. Böyle açıklama varsa haber kanallarının kesin cümlelerle yazması değil ise zaten verilecektir. Banka bu gün karar alır pazartesi ilan eder. Basit işler bunlar.

ADMİN

Admin
Yönetici

Ayrıca bu açıklamayı gördükten sonra sizin eleştiriniz boşa düşmüş oluyor. Daha Bismillah dün çekiliş oldu. Bu güne kadar inanmayanlar vardı hatta şu an bile hala laf edenler var. Bakan bu açıklamayı yaptıysa sizin boş yere tedirgin olmanıza bile gerek yok diye düşünüyorum. 1 ay içerisinde herşey yerine oturur hocam.

Kardeşim kıskanma git nebatiye sitem et. Açıklama yapan o
Kıskançlığa konu olan bir durum yok ki ortada, çekilişi kazanmak bir maharet ya da vasıf ürünü değil ki kıskançlığa neden olsun.
Nebati bey de sitem edilecek bir konumda değil, togg almak isteyenler için bankalara uygun kredi çağrısı yapmış adamın suçu ne?
Zaten kimse kimseye sitem etmiyor, kimse de sitem edilmeyi gerektirecek bir konumda değil.
Somut olan tek şey çekiliş sisteminin, hali hazırda satınalma gücü olup ta çekilişe katılan bir çok kişinin yoğun talep sonrası oluşan düşük kazanma olasığı sonrası, araç alamayacak olması.

177 bin kişinin içinden 20000 den daha fazlası, bugün kamu bankalarına herhangi bir yük getirmeden aracı kendi finansmanı ile alabilecek durumda idi.

Bankalar en azından avantajlı kredi uygulaması için bir sene zaman kazanırdı, 2024 sipariş dönemi için daha güçlü fon havuzu toplayabilirdi.

Son düzenleme:

sascagon

Üye
Kıskançlığa konu olan bir durum yok ki ortada, çekilişi kazanmak bir maharet ya da vasıf ürünü değil ki kıskançlığa neden olsun.
Nebati bey de sitem edilecek bir konumda değil, togg almak isteyenler için bankalara uygun kredi çağrısı yapmış adamın suçu ne?
Zaten kimse kimseye sitem etmiyor, kimse de sitem edilmeyi gerektirecek bir konumda değil.
Somut olan tek şey çekiliş sisteminin, hali hazırda satınalma gücü olup ta çekilişe katılan bir çok kişinin yoğun talep sonrası oluşan düşük kazanma olasığı sonrası, araç alamayacak olması.

177 bin kişinin içinden 20000 den daha fazlası, bugün kamu bankalarına herhangi bir yük getirmeden aracı kendi finansmanı ile alabilecek durumda idi.

Bankalar en azından avantajlı kredi uygulaması için bir sene zaman kazanırdı, 2024 sipariş dönemi için daha güçlü fon havuzu toplayabilirdi.
Anladım. peki bu bankalara yapılan çağrıyı esas alıp güvenmek ben ve benim gibi yüzlerce vatandaşın suçu mu ? Nasipte varsa olur yoksa olmaz. Milli bir arabanın heyecanına ortak olmak ve bu duyguyu yaşamak tabiki de herkesin hakkı.

tabii ki de hayır. sizin suçunuzdan çok çekiliş sisteminin verimsizliği diyebiliriz.

Sonuçta her arz süreci, karşılığını ivedilik ile yerine getirebilecek kişileri tespit edebilmeli ki ticaret optimum yürüsün. Sonuçta togg sermayedarları olan ve getiri beklentisi ile kurulmuş bir firma ve pazara girerken yakaladığı ivme önemli.

Hepsinden evvel arz talebin çok uzağında kalmamalı ki bu sipariş dönemi malesef böyle oldu.

Bu kadar yoğun talep beklenmiyordu ki. Belki arzın çok altında talep endişesi dahi olabilir. Devlet 30.000 alım garantisi verdi, bakan Nebati bankalara çağrı yaptı, Togg 2023 için imalat kapasitesini "piyasa deneme" seviyesinin üstüne çıkarmadı...

Lakin talep patladı. :)

Togg gereğini hızlıca yapar diye düşünüyorum.

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,459
Kullanıcılar
9,990
Son üye
mrtylmz53