Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

SİHA Pilotu Nasıl Olunur?

ADMİN

Admin
Yönetici
“Nasıl SİHA pilotu olunur?” sorusu, son dönemlerde Türk savunma sanayiinin kaydettiği başarılardan sonra arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıkları içerisinde yer almaya başladı. Vatandaşlar hem meslek hayatlarını garanti altına almak hem de milli savunmaya katkıda bulunmak amacı ile nasıl İHA ve SİHA pilotu olabileceklerini merak ediyorlar.

Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte ülkelerin sahip oldukları orduların askeri eğitim kısmının öneminin yanı sıra ordularda bulunan savunma araçlarının nitelikleri de büyük bir önem kazandı. Öyle ki Rusya, ekonomik anlamda Ukrayna’dan çok daha üstün olmasına rağmen Ukrayna ordusunun sahip olduğu ekipmanlara erişemediği için 5 ayı aşkın süredir devam eden saldırı harekatlarına rağmen herhangi bir yer üstünde egemenlik sağlayamadı.

Ukrayna ordusu tarafından kullanılan Türk İHA ve SİHA’ları, ekonomik anlamda düşmanına karşı daha düşük seviyede olan Ukrayna hükümetinin, sınırlarını korumasını sağladı. Şimdiye kadar Türk savunma araçlarının alanda sergiledikleri mükemmel performanslar sayesinde düşmanı geri püskürtmeyi başaran Ukrayna ordusu, egemenliklerini borçlu oldukları Türk savunma araçlarının adlarına besteler bile yaptı.

Bir ülkenin bağımsızlığının kaybedilmemesi noktasında ne kadar büyük bir öneme sahip olduklarını kanıtlayan Türk savunma araçları, henüz kariyerini planlama aşamasında olan vatandaşlar tarafından yakın takibe alındı. Gençler, nasıl SİHA ve İHA pilotu olabileceklerini, bu hedeflerine ulaşabilmeleri için hangi eğitim aşamalarından geçmeleri gerektiğini merak ediyorlar.

SİHA Pilotu Olmanın Şartları Neler?​

SİHA Pilotu Olmanın Şartları Neler?
SİHA pilotu olabilmek için bazı önemli başlıklara dikkat edilmesi gerekmektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, SİHA ve İHA pilotu olmak isteyen gençler için şu önerilerde bulunmuştur:
  • Pilotaj eğitimlerine katılmak için geç kalmamak, 15 yaş sınırını aşmamak.
  • Devlet veya özel eğitim kurumlarında sunulan İHA SİHA pilotu eğitim programlarına katılım sağlamak
  • İngilizceye hakim olmak (Başlangıçta advanced seviyesine sahip olmak)
  • Fizik ve matematik alanlarında ileri düzeyde bilgiye sahip olmak
  • İHA 0 için en az 12 yaşında, İHA 1 için ise en az 15 yaşında olmak

İHA ve SİHA Pilot Eğitimleri İçin Nereye Başvuru Yapmak Gerekir?​

İHA ve SİHA pilot eğitimleri, insansız hava araçlarının pilot koltuğunda oturmayı hayal eden adaylar tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda adaylara sunulacak olan iki farklı eğitim noktası bulunmaktadır.

İHA ve SİHA pilotu olabilmek için alınması gereken eğitimler, drone eğitimi adı altında özel kurumlar tarafından da verilmektedir. Ancak özel kurumlarda verilen eğitimler, askeriye için geçerli değildir. Bu kapsamda askeriye de pilot olabilmek için Bayraktar TB2 ile nam salmış olan Baykar Teknoloji’ye başvuru yapılabilmektedir. Firma tarafından düzenlenen TeknoFest etkinlikleri kendisini İHA ve SİHA pilotu olarak görmek isteyen adaylara birçok fırsat sunmaktadır.

İHA ve SİHA Pilotları Ne Kadar Maaş Alır 2022?​

İHA ve SİHA pilot maaşı, kendisini bu alanda geliştirmek isteyen adaylar tarafından sıklık ile sorgulanan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Drone pilotları ve İHA- SİHA pilotları maaşları, birbirlerinden ayrılmaktadır. Her alanda olduğu gibi İHA ve SİHA pilotları için de mesleki gelişim ön plandadır. Bu bakımdan kendisini geliştiren ve faaliyet alanını belirleyen pilotların aldıkları maaşlar birbirlerinden farklıdır.

Genel anlamda bakıldığında pilotaj eğitimini tamamladıktan sonra insansız hava aracı pilotu olma lisansına sahip olan kişiler, en az 10 bin TL’lik sabit gelire sahiptir. Ancak bu tutar, yalnızca lisans sahibi tecrübesiz pilotlar için geçerlidir. Tecrübenin artması ve verilen görevlerin niteliği, maaşı arttıran en önemli faktörler arasındadır.

Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Kullanıcılar
9,984
Son üye
Yalcinm